جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

غار چال نخجیر از زباله پاک شد - نمایش محتوای خبر

 

 

غار چال نخجیر از زباله پاک شد

غار چال نخجیر از زباله پاک شد

غار چال نخجیر از زباله پاک شد

به مناسبت دوم مهر روز غار پاک جمعی از دوستداران محیط زیست، گروه رفتگران طبیعت استان مرکزی و پرسنل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دلیجان، غار چال نخجیر از زباله ها پاکسازی شد .

 جمع آوری تعداد زیادی کیسه زباله نتیجه این برنامه زیست محیطی بود که در قسمت های مختلف غار توسط برخی گردشگران غیر مسئول رها شده بود.

ظروف آب معدنی، پوشش خوراکی هایی نظیر بستنی، فیلتر سیگار و ... عمده زباله های رها شده در داخل غار بود .

غار چال نخجیر در میانه راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر و در دامنه کوه تخت واقع شده است. غار در سال ۱۳۶۸ به صورت اتفاقی و در اثر انفجار برای جستجوی آب توسط سازمان آب دلیجان کشف شد.

قدمت این غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزو غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود. غار چال‌نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه تشکیل شده است.

علت شکل‌گیری غار، حرکت گسل معکوسی بوده است که در منطقه کارستی واران وجود داشته و از نظر زمین‌شناسی دوره تشکیل آن به الیگوسن پایانی می‌رسد. حدود 95 درصد از دیواره‌های غار پوشیده از رسوبات آهکی و مابقی سنگی است. منحصر به فرد بودن نهشته‌ها، دسترسی آسان به غار، خودترمیمی به دلیل زنده بودن و تهویه مناسب هوای درون غار از ویژگی‌های خاص غار است. این غار در سال ۱۳۸۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نام غار از منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر گرفته شده است. چال‌نخجیر منطقه‌ای گود است و در گذشته شکارچیان، شکار خود را از نقاط دیگر به این منطقه رم می‌دادند تا آسان‌تر بتوانند آنها را شکار کنند. از نظر لغوی، چال‌نخجیر به معنای پایین‌تر از شکارگاه است، در گذشته مردم از این غار به نام غار «هوهو» نیز یاد می‌کردند