رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

عمارت شازند روستایی با جلوه های طبیعی دلنواز - نمایش محتوای نوروز

 

 

عمارت شازند روستایی با جلوه های طبیعی دلنواز

عمارت شازند روستایی با جلوه های طبیعی دلنواز

عمارت شازند روستایی با جلوه های طبیعی دلنواز

روستای عمارت واقع در جنوب شرقی دشت شازند از توابع استان مرکزی منطقه ای بکر با چشم اندازهای طبیعی دلنواز است که در دامنه برآفتاب و کوه رازان قرار گرفته و وجود چشمه سار و آبگیر زیبا جلوه ای از بکرترین تابلوهای طبیعی را ایجاد کرده است.

قلم نقش نگار طبیعت در این روستا مناظری رنگارنگ خلق کرده که هر فردی را به وجد می آورد و ظرفیت های طبیعی این منطقه به عنوان سرمایه کم نظیر طبیعت گردی استان مرکزی محسوب می شود.

این روستادر 15 کیلومتری شازند و در بخش قره کهریز قرار دارد که دارای آب و هوای مطبوع است و علاوه بر طبیعت مصفا چندین کاروانسرای تاریخی نیز در آن قرار دارد که نشان از قدمت تاریخی این روستا است.
طبیعت زیبا و کوهستانی بودن، وجود غارهای بی نظیری چون کصل، پوشش غنی گیاهی و سلسه جبال راسبند پناهگاه مناسبی برای حیات وحش آن شامل بز، کل، قوچ، میش، گرگ، گراز و سایر پرندگان است.
شغل اصلی ساکنان این روستا اغلب کشاورزی و دامپروری است و محصولاتی چون گندم، یونجه، جو، انگور، بادام، گردو، لوبیا، نخود و لبنیات در آن تولید می شود و انواع زیراندازها به عنوان صنایع دستی این منطقه شهرت دارد که در صورت بهبود زیرساخت های گردشگری می تواند به عنوان کانون بومگردی و جذب توریسم جاذب درآمد و رشد زیادی باشد.
'چشمه عمارت' با ابدهی 800 لیتر در ثانیه جلوه خاصی را به طبیعت و طراوت منطقه داده است و وران آب آن مزارع و باغات روستاهای عمارت، بازنه، هفته، قلعه پسیجان حصار و قلعه دیزیجان را آبیاری می کند و مایه آبادانی و نعمت این خطه است.
این چشمه دارای چند دهانه خروج آب از زیر صخره ها است که بر روی یکی از دهانه ها مسجد باب الحوائج روستا ساخته شده و جلوه بی نظیری را به بنای مذهبی داده است.
در اطراف این چشمه کوه های برفگیری وجود دارد که چشمه عمارت در پای این کوه ها به صورت دریاچه ای هویدا شده است که همه روزه به ویژه ایام تعطیلات گردشگران مشتاق به طبیعت را به سوی خود می کشاند.
این روستا دارای سراب پرآبی است که از 2 چشمه دائمی مسجد و قلقله تشکیل شده است و در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و بخشی از آن نیز به دشت شازند وارد می شود و به واسطه این ظرفیت طبیعی ویژه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.
سرپرست معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: برای رفاه حال گردشگرانی که به منطقه سفر می کنند در اطراف چشمه سایت گردشگری دیوار ساحلی، پیاده رو، سکو، آلاچیق پیش بینی شده است.
سیدحسن حسینی افزود: روستای عمارت به عنوان نمونه گردشگری در استان مرکزی تعریف شده و وجود سراب های پرآب این روستا را به یکی از مقاصد گردشگری ویژه تبدیل کرده است و این سراب و طبیعت دست نخورده منطقه سیل عظیمی از طبیعت گردان و گردشگران را در طول سال روانه این خطه می کند.
وی اظهار کرد: میراث فرهنگی استان مرکزی به دنبال این است که با جذب گردشگر به روستای عمارت تجربه یک روز زندگی روستایی را به صورت عملی محقق کند و گردشگر در مدت اقامتش در دروستا بتواند تمامی فعالیت های روستایی را به صورت عملی انجام داده و از آن لذت ببرد که این مهم با اتمام برنامه های در دست اجرا محقق خواهد شد.
روستای عمارت با 386 نفر جمعیت در انتهای دشت شازند و در 10 کیلومتری جنوب اراک واقع شده و راه دسترسی به آن از طریق 2 راهی شازند و عبور از روستای قدمگاه میسر است.