رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۶ تیر ۱۳۹۸

علم گردانی روستای هزاوه - نمایش محتوای محرم

 

 

علم گردانی روستای هزاوه

Loading the player...

 

یکی از آیین ویژه ماه محرم در استان مركزی 'علم گردانی' روستای هزاوه است كه از روز اول محرم تا روز دهم محرم در این روستا برگزار می شود.

آیین مذهبی علم‌ گردانی توسط هیات سادات روستای هزاوه اجرا می‌شود و شروع این رسم بیرون آوردن علم از محل نگهداری آن در امامزاده احمد(ع) هزاوه در شب اول ماه محرم است.

عزاداران هیات سادات هزاوه همگی با لباس‌های مشكی و شال‌های سبز در این آیین شركت می‌كنند و علم عاشورا را به عنوان نماد رشادت علمدار كربلا در روز اول محرم آذین كرده و در میان سینه ‌زنان عزادار در بین محله‌های روستا به حركت در می‌آورند.

در این مراسم علم به تك تك خانه ها رفته و در آن مردم نذورات خود را به علمدار برای كمك به هیات داده و دستمالی به علم می بندند و كسانی كه مشكل یا حاجتی دارند، دستمالی از آن باز می كنند.

همچنین، این علم در روزهای اول و دوم محرم در محله 'طره زار'، پنجم و ششم محرم در محله 'سر آسیاب'، هفتم محرم در محله‌های 'پایین و میان روستا' و نهم محرم در محله‌های دیگر روستا به حركت درمی‌آید و هنگام علم گردانی هزاوه توسط هیات سادات مردم محله‌های مختلف گوسفند و گاو قربانی كرده و به عزاداران این هیات نذری می‌دهند.

آیین مذهبی علم گردانی در روز عاشورا با بردن علم به تپه‌ای موسوم به 'مبارك' و عزاداری و سینه‌زنی ادامه یافته و علم در میان سوگ و ماتم، دوباره به امامزاده احمد(ع) هزاوه برگردانده می‌شود.

کلمات کلیدی: علم گردانی ،روستای هزاوه،استان مرکزی، شال‌های سبز، علمدار، سینه‌زنی

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


آداب و رسوم محرم

مقدمات سفر اربعین

مقدمات سفر اربعین

مدت ویدئو: 01:32

علم گردانی روستای تاریخی هزاوه

علم گردانی روستای تاریخی هزاوه

  مردم روستای هزاوه از دیرباز همچون گذشتگان خود از آغاز ماه محرم با برگزاری مراسم علم گردانی در دهه اول ماه محرم نسبت به سالار شهیدان ابراز ارادت وعزاداری می...