رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

عرق سوز شدن نوزادان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عرق سوز شدن نوزادان

Loading the player...

دانلود

 

عرق سوز شدن در نوزادان امری رایج بوده و نشانه‌ ای برای شماست که متوجه شوید، کودک تان بیش از اندازه گرم شده است.

جوش‌های پوستی ناشی از گرما، که به «عرق سوز شدن» نیز معروف هستند، به بیرون ریختن برآمدگی‌های کوچک و گاهی اوقات تاول‌های ریز روی پوست گفته می‌شوند؛ این جوش‌ها زمانی که کودک‌تان بیش از اندازه گرم می‌شود نمایان می‌شوند. جوش‌ها ممکن است به ویژه روی پوست‌های روشن، قرمز رنگ به نظر برسند. این مورد اغلب در نوزادان شایع است، البته ممکن است کودکان در تمامی سنین به آن دچار شوند.

اگر کودک‌تان عرق‌سوز شده باشد به احتمال زیاد باید اثرات آن را در چین‌های پوست و در مناطقی که لباس به تن می‌چسبد، مانند سینه، شکم، گردن، لای پا‌ها و باسن ببینید. اگر کودک‌تان کلاه به سر می‌گذارد، جوش‌های ریز ناشی از عرق سوز شدن ممکن است در اطراف شقیقه‌ها و روی پیشانی او به طور گسترده نمایان شود.

چه چیزی موجب عرق‌سوز شدن می‌شود؟

کودک‌تان عرق می‌کند تا خنک شود. اگر کودک‌تان بیش از اندازه عرق کند، منافذ پوست او بسته شده و عرق دیگر نمی‌تواند خارج شود؛ در نتیجه عرق‌سوز می‌شود (کودکان کم سن بیشتر مستعد عرق‌سوز شدن هستند، زیرا منافذ پوست آن‌ها کوچک‌تر از بزرگسالان است).

آب و هوای گرم و مرطوب، مستعد‌ترین هوا برای عرق‌سوز شدن است، اما اگر کودک در هر فصلی میزان زیادی لباس پوشیده باشد یا تب شدید داشته باشد که باعث عرق کردنش شود، باز هم احتمال دارد عرق سوز شود. گاهی اوقات هم مالیدن پماد‌های موضعی مخصوص سرفه روی سینه کودک، موجب عرق‌سوز شدن این ناحیه می‌گردد.

چطور می‌‌توانم عرق‌سوز را درمان کنم؟

ابتدا سعی کنید کودک را خنک کنید. لباس‌های او را درآورده و او را به اتاقی خنک یا جایی در سایه منتقل کنید.

می‌توانید او را در حوله نخی بخوابانید که عرق را به خود جذب می کند. قرار دادن پارچه خیس و خنک روی قسمت‌هایی که عرق‌سوز شده‌اند نیز مؤثر است. حمام نیمه‌ گرم با کمی جوش ‌شیرین (½ قاشق چای‌خوری به ازای هر لیتر) نیز ایده خوبی است.

به جای خشک کردن کودک با حوله بگذارید خود به خود خشک شود. روی ناحیه عرق‌سوز شده کرم یا پماد نمالید، چون این کار با جلوگیری از جریان یافتن هوا، عرق‌سوز را بد‌تر می‌کند.

اگر شب‌ها هوا گرم است، یک دستگاه تهویه هوا یا پنکه در اتاق کودک روشن کنید. باد پنکه را مستقیم به جایی نزدیک به کودک هدایت کنید، اما نه مستقیم به سمت خود او؛ بهتر است آن را به اندازه کافی از کودک دور کنید تا فقط نسیمی خنک بوزد. مراقب باشید کودک بیش از اندازه خنک نشود!
اطمینان حاصل کنید که ناخن‌های کودک کوتاه هستند تا نواحی عرق‌سوز شده را نخاراند.

چگونه می‌توانم از عرق‌سوز شدن کودکم پیشگیری کنم؟

با پوشاندن لباس‌های گشاد و سبک به کودک‌تان، به ویژه در هوای گرم، او را راحت و خنک نگاه دارید. الیاف طبیعی مانند نخ، قابلیت جذب بیشتری دارند و به کودک‌تان این اجازه را می‌دهد که راحت‌تر عرق کند؛ بنابراین از پوشاندن لباس‌هایی با الیاف مصنوعی و پلاستیکی به تن کودک‌تان خودداری کنید.

استفاده اندک از پودر بچه نیز می‌تواند از عرق‌سوز شدن چین‌های پوست کودک جلوگیری نماید اما معمولا این روش توصیه نمی شود زیرا تنفس آن برای کودک خطرناک است.

وقتی کودک خود را در آغوش می‌گیرید، سعی کنید لباس‌هایی نپوشید که از جنس پشم یا نمونه‌های آن هستند و ممکن است به پوست او آسیب برسانند یا باعث تحریک آن شوند.

مطمئن شوید که کودک‌تان به اندازه کافی مایعات می‌نوشد تا بدنش کم آب یا بی‌آب (دهیدراته) نشود.

اگر مطمئن نیستید که می‌توانید عرق‌سوز نوزادتان را برطرف کنید یا خیر، با پزشک او تماس بگیرید.

هم‌چنین اگر مشکل کودک‌تان پس از گذشت چند روز از بین نرفت و به نظر رسید که روز به روز بد‌تر می‌شود یا کودک‌تان تب داشت، صد در صد با پزشک او تماس بگیرید.