رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

عبدالعظیم قریب گرگانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عبدالعظیم قریب گرگانی

Loading the player...

دانلود

 

عبدالعظیم قریب گرگانی (درگذشت ۱۳۴۴، تهران)، ادیب

عبدالعظیم قریب گرکانی، فرزند میرزا علی سررشته‌دار در  ۱۲۵۸ هـ .ش  در گرکان تفرش، متولد شد. مقدمات زبان فارسی و عربی را در زادگاهش  آموخت. در ۱۳۱۱ هـ .ق به تهران آمد و نزد اساتید بزرگ آن روزگار به تحصیل و فراگیری زبان و ادبیات عرب، علم اصول، هیئت و نجوم پرداخت.

زبان و ادبیات عرب را نزد برادر بزرگش ،میرزا غلامرضا، تکمیل کرد. «مطول» را در محضر شیخ باقر تهرانی، «قوانین و شرح «مطالع» و هئیت و نجوم را نزد محمد جواد قاهانی، علم اصول را نزد محمد جمارانی،  منطق و حکمت را در مدرسه سپهسالار جدید نزد میرزا طاهر تنکابنی و زبان فرانسوی را در مدرسه دارالفنون فراگرفت. در ۱۳۱۷ هـ .ق به استخدام وزارت معارف درآمد و در مدرسه «علمیه» – که تنها آموزشگاه به شیوه جدید بود – به تعلیم دانش‌آموزان پرداخت. از ۱۳۲۴ هـ .ق در مدرسه «نظام» مشغول تدریس شد و شاگردانی چون کلنل محمدتقی پسیان را تربیت کرد. از۱۳۲۰ هـ .ق در مدرسه «دارالفنون» و سپس در «دارالمعلمین مرکزی» (دانشسرای عالی)، «مدرسه سیاسی» و مدرسه «ایران و آلمان» به تدریس ادبیات فارسی پرداخت.

با تأسیس  دانشگاه تهران، جزء اولین کسانی بود که در دانشکده ادبیات عهده‌دار تدریس زبان و دستور فارسی گردید. وی به عضویت فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ایران درآمد. از دیگر فعالیت‌های فرهنگی قریب جمع‌آوری حدود هزار جلد کتب نفیس خطی بود که در کتابخانه خود نگه‌داری می‌کرد. دانشگاه تهران در ۱۳۲۶ هـ‌ . ش به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی  استاد قریب نشان ویژه دانشگاه تهران را به وی اهدا کرد. بعدها یکی از تالارهای دانشگاه تهران نیز به نام دکتر قریب مزین گشت.

عبدالعظیم قریب در تهران درگذشت. آثار متعددی از این استاد برجسته باقی مانده است که از آن جمله می­توان به  «فوائدالادب» در نظم و نثر منتخب (۶ جلد)، «دستور زبان فارسی» (۴ جلد)، «قواعد فارسی در صرف و نحو»، «بدایة‌الادب»، «قرائت فارسی» (۲ جلد)، «بدیع»، «سخنان شیوا»، «منتخب کلیله و دمنه» و تصحیح و تحشیه بر کتاب­های «کلیله و دمنه»، «گلستان سعدی»، «تاریخ برامکه»، «بوستان سعدی» و «دیوان» شعر  اشاره کرد.