سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

طرح جمع‌آوری پسماند به صورت تفکیک از مبدا در اراک اجرا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح جمع‌آوری پسماند به صورت تفکیک از مبدا در اراک اجرا می‌شود

طرح جمع‌آوری پسماند به صورت تفکیک از مبدا در اراک اجرا می‌شود

طرح جمع‌آوری پسماند به صورت تفکیک از مبدا در اراک اجرا می‌شود

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی با بیان اینکه مرکز پردازش پسماند باید در کلانشهر اراک تاسیس شود، گفت: طرح جمع‌آوری پسماند به صورت تفکیک از مبدا در اراک اجرا می‌شود.

حسن قربانی با اشاره به مبحث مدیریت پسماند اظهار داشت: جمع آوری پسماند به گروه‌های خانگی، صنعتی، عفونی، کشاورزی و سایر موارد تقسیم شده است که جمع‌آوری پسماندهای خانگی و عفونی از بین این موارد از اهمیت بیشتری برخوردارند.

وی افزود: نسبت به سالهای گذشته همشهریان با درنظر داشتن وضعیت اقتصادی در طرح جمع‌آوری پسماند عملکرد مثبت‌تری داشته‌اند و شهرداری نیز در خدمات رسانی به همشهریان به ویژه شهرنشینان اقدامات مفیدی انجام داده است.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی تصریح کرد: پسماند از اهمیت بالایی برخوردار است و نسبت به سال‌های گذشته نمی‌توانیم بگوییم پسماند کمتری داشته‌ایم اما در این مدت زمان اخیر همشهریان اقدامات معقولانه‌ای انجام داده‌اند.

قربانی ادامه داد: در راستای جمع‌آوری پسماند بیمارستان‌ها و مطب‌ها که پسماند عفونی تلقی می‌شوند مقرر شد که دانشگاه علوم‌پزشکی اقدام به جمع‌آوری و تفکیک این نوع پسماند کند.

وی با اشاره به طرح‌های مصوب و پیشنهاد شده در راستای جمع‌آوری پسماند گفت: یکی از مباحث مصوب شده در جلسات کارگروه استان و شهرستان‌ها تفکیک پسماند درمحل مبدا بوده است و براین باوریم که آلوده شدن یک نقطه بهتر از آلوده شدن کل محیط است و در این راستا طبق مصوبه‌ای از سمت وزارت کشور در سال 95 مقرر شد به صورت پایلوت چندنقطه برای جمع‌آوری پسماند در نظر گرفته شود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی عنوان کرد: علاقه‌مندیم تا  یک مرکز پردازش پسماند در کلانشهر اراک تاسیس کنیم زیرا که می‌تواند در راستای جمع‌آوری پسماند شهری مختص به خود شهر و شهرستان‌ها اطراف پاسخگو باشد.

قربانی خاطرنشان کرد: در شهرستان‌های ساوه و شهرهای حاشیه‌ای این منطقه، در شهرستان خمین و مناطق تابع این شهرستان و برای شهرستان‌های آشتیان، تفرش و کمیجان در راستای جمع‌آوری و تفکیک زباله طرحی مصوب و ارائه شده است.

وی بیان داشت: طرح جمع‌آوری پسماند به صورت تفکیک از مبدا اولویت اصلی طرح‌های ارائه شده است که این طرح در کلانشهر اراک درحال اجرا بوده و دربعضی مناطق تفکیک از مبدا انجام می‌شود، همچنین امیدواریم بتوانیم طرح تفکیک از مبدا را در میان خانواده‌های شهرمان نهادینه و رواج دهیم.