رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

طبیعت خراقان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

طبیعت خراقان

مدت ویدئو: 4:47

در شمالی ترین شهرستان استان مرکزی، کنار گذر قزوین به همدان خراقان قرار دارد. مجموعه ناحیه ایست کوهستانی مرکب از ارتفاعات صخره ای مرتفع دره های عمیق کفه های دشتی و دامنه های بلند پر شیب به طول  150 کیلومتر در جهت شرقی غربی به عرض 80 کیلومتر در جهت شمالی جنوبی به وسعت 44000 هکتار. در 70 کیلومتری شمال غربی ساوه در بخش غرب شهرستان زردندیه در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد و آب و هوایی خوش و مطلوب برخوردار است و بیش از 60روستا را دربرگرفته است و روستاها هرکدام جاذبه های گردشگری و چشم اندازهای طبیعی خاص خود را دارد.

روستای چناقچی اولیا آب و هوایی مطبوع دارد و از بافت مسکونی و سبک معماری متفاوتی برخوردار است. بطوریکه در چشم انداز خانه های این روستا هیچ حیاطی دیده نمی شود بدلیل آب و هوای سردی که دارد در ساختمان های این روستا ،دورتادور اتاق و آشپزخانه ساخته می شود و وسط ساختمان به متراژ 20 متر  دالان مانندی قرار دادند و سقف آن را با تیر چوبی و مشما پوشانده اند. در تابستان از گرد و خاک در امان باشد و زمستان ها هم گرم باشد. در گذر از بافت قدیمی مجموعه کوههای جنوب غربی چناقچی اولیا قرار دارد

این مکان طبیعی جذاب حاصل از وجود کوههایی است که هر کدام  نام های متفاوتی دارد مثل کوههای چهل خواهران. اقتصاد منطقه خراقان وابسته به کشاورزی و دامداری است. در علف زارها و مزارع خراقان لانه گزینی گونه های متفاوت پرندگان بر ساقه های گیاهان می باشد. 

 

     
 
" در نگاه بیشتر ببینید "