جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

شیوه فرزندپروری مقتدرانه در جامعه گسترش یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

شیوه فرزندپروری مقتدرانه در جامعه گسترش یابد

شیوه فرزندپروری مقتدرانه در جامعه گسترش یابد

شیوه فرزندپروری مقتدرانه در جامعه گسترش یابد

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت: شیوه فرزندپروری باید مقتدرانه در جامعه گسترش یابد، چرا که با پیروی از این سبک فرزندان سالمی تحویل جامعه خواهند شد.

کیانوش امینی در نشست تخصصی با اساتید و اصحاب رسانه با موضوع فرزندپروری که در اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی برگزار شد، با اشاره به سبک‌های مختلف فرزندپروری اظهار کرد: هم‌اکنون خانواده‌ها دانسته یا ندانسته یکی از شیوه‌های مقتدرانه، قدرت طلب، ترک کننده و... را در تربیت فرزندان خود به کار می‌گیرند، اما سبک مقتدرانه بهترین سبک شناخته شده از نظر روانشناسان و کارشناسان این حوزه است.

وی افزود: سبک استبدادی یکی از روش‌های فرزندپروری است که والدین در این سبک خشک و انعطاف‌نا‌پذیر و فرزندان فرمانبر هستند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان مرکزی ادامه داد: نوع دیگر سبک فرزندپروری آسان‌گیری است که فرزند در این سبک فرمانروا و همه چیزی بر اساس خواسته آنها است.

امینی بیان داشت: سبک مقتدرانه بهترین سبک شناخته شده از نظر روانشناسان و کارشناسان این حوزه برای تربیت فرزند است، چرا که اگر این شیوه تربیتی به درستی اجرا شود، فرزندان توانایی اظهار نظر در امور مختلف را یافته و فضای خانه و زندگی را محیطی گرم و دلپذیر می‌یابند.

وی تصریح کرد: فرزندپروری دارای تمامی ویژگی‌های یک کار یعنی صرف انرژی، ایجاد خستگی، فرسودگی شغلی است که البته اگر به خوبی و با برنامه‌ریزی انجام شود، دارای اجر و لذتی بی‌شمار است.

امینی با بیان اینکه خانواده در پرورش عواطف و هیجانات، برآوردن نیازهای روانی، تربیت و رشد فرزندان و شکوفایی استعداد اعضای خانواده نقش اساسی دارد، گفت: در این راستا نیز باید با استفاده از مهارت‌های لازم برای پرورش فرزندان تلاش شود.

وی خاطرنشان کرد: کسب مهارت‌های زندگی و آموزش فرزندپروری در خانواده مطلوب و ایده‌آل جامعه اجتناب‌ناپذیر است و لذا همه ما باید در این راستا تلاش کرده و از دخالت اطرافیان که بدون مهارت‌های لازم در امور زندگی و خانوادگی دخالت می‌کنند، جلوگیری کنیم.

امینی ادامه داد: والدینی که مهارت فرزندپروری را نداشته باشند، فرزندان خود را وابسته و بدون استقلال تربیت می‌کنند، که ممکن است آنان را در آینده با مشکلاتی چون اعتیاد رو برو کند.

معاون بهزیستی پیشگیری بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: یکی از نکات مهم در شیوه فرزندپروری آن است که دغدغه‌های فرزندان را بدانیم به برطرف کردن آنها بپردازیم.

وی تلاش و پشتکار والدین را دو مؤلفه مهم تربیت فرزندان خواند و گفت: اگر در تربیت فرزندان خود خلأ یا کاستی مشاهده کردید نشان دهنده آن است که تلاشتان در این امر پایین بوده و باید آن را ارتقا دهید.

‏امینی اظهار داشت: فرزندان دو چیز را از والدین خود می‌خواهند که از جمله آنها دوست دارند پدر و مادرشان یکدیگر را دوست داشته باشند و دیگری اینکه پدر و مادر فرزند را دوست داشته باشند.