شکوفایی خلاقیت در بزرگترین مجتمع گلخانه ای آوه

 

ایده های خلاقانه به بزرگترین مجتمع گلخانه ای بخش خصوصی در آوه تبدیل شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ با به ثمر نشستن اندیشه‌های یک کارآفرین ۷۱ ساله که اهل شهرآوه از توابع ساوه استان مرکزی است زمینه برای تولید صادرات و اشتغال پایدار در واحد‌های گلخانه‌ای فراهم شده است.

تولید سه هزار تن انواع میوه ، سبزی و صیفی ، یک میلیون شاخه گل شاخه بریده، صادرات ۱۰ میلیون دلاری و اشتغالزایی برای ۵۰۰ نفر تنها بخشی از دستاورد‌های فعالیت بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای بخش خصوصی در آوه شهرستان ساوه است که توسط ایده خلاقانه آقای خلیلی به عمل تبدیل شده است.

مدیر عامل بزرگترین مجمتع گلخانه‌ای بخش خصوصی غرب کشور گفت: از سال ۹۱ ایده شکل گیری این شهرک گلخانه‌ای با بهره برداری از چند واحدگلخانه‌ای به ثمر نشست، اما هشت سال بعد یعنی سال ۹۸ به دلیل عدم حمایت دستگاه‌های خدمات رسان و نبودگاز فعالیت گلخانه‌ها با شکست مواجه شد.
خلیلی تهرانی افزود: از اوایل سال جاری با حمایت مسئولان و برگزاری جلسات متعدد گاز به این شهرک گلخانه‌ای رسید و با استقبال سرمایه گذاران واحد‌های قبلی بازسازی و بهسازی و واحد‌های جدید نیز افتتاح شد.
او اضافه کرد: هم اکنون ۱۱۰ واحد گلخانه‌ای در فضای ۴۰۰ هکتاری این شهرک فعالیت می‌کند که در تولید میوه سبزی و صیفی وگل‌های شاخه بریده کشور سرآمد هستند.
مدیر عامل این مجتمع بزرگ اقتصادی گفت: امسال بیش‌تر از ۳ هزار تن انواع میوه سبزی و صیفی و یک میلیون شاخه گل شاخه بریده دراین گلخانه‌ها تولید شده و درشش ماه دوم سال جاری بیش از ۱۰ میلیون دلار با فروش وصادرات این محصولات به کشور روسیه و کشور‌های حاشیه خلیج فارس ارز عاید کشور ما شده است.
خلیلی افزود: هم اکنون ۵۰۰ نفر دراین گلخانه‌ها فعالیت می‌کنند.
۱۴ هزار هکتار وسعت گلخانه ها‌ی ایران است و در سال گذشته ۲۳ میلیون تن میوه سبزی و صیفی و ۳ میلیارد شاخه گل شاخه بریده ازسطح آن‌ها برداشت شده است.
هر ساله نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار ارز ازمحل صادرات محصولات گلخانه‌ای عایدکشورمان می‌شود.


دانلود