سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

شوچلّه - نمایش محتوای صدا

 

 

شوچلّه

 

تهیه کننده: علیرضا یعقوبی

گوینده: ابوالقاسم علی ابراهیمی

نویسنده : فائزه امینی

صدابردار: سلیمان عباسی نیا

 

«شوچلّه» عنوان برنامه ی 120 دقیقه ای ویژه شب یلداست که بصورت زنده، با محوریت آیین های شب یلدا در استان مرکزی از رادیو آفتاب تقدیم شنوندگان می گردد.

برنامه ی « شوچلّه » برنامه ای زنده و مستقیم به مناسبت شب یلدا است که با پرداختن به موضوع معرفی آئین های شب یلدا در استان مرکزی همراه با آیتم هایی از قبیل: یک یلدا در شهرستان ها (معرفی آداب و رسوم یلدا در استان مرکزی– فالنامه (حافظ خوانی و شاهنامه خوانی) – یلدا درگذر تاریخ ( تاریخچه شب یلدا) – ارتباط با پرستاران بیمارستانهای استان، فرصت یک شب (فرصت های معنوی شب یلدا) موسیقی و سرود یلدایی و... در تاریخ 30 آذر ماه مصادف با شب یلدا، ساعت 22 بمدت 120 دقیقه از رادیو آفتاب، تقدیم شنوندگان این شبکه خواهد شد.

شب چله  به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می گیرند. این شب در نیم کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش تر و طول شب کوتاه تر می شود. واژه یلدا ریشه سریانی دارد و به معنای ولادت و تولد است. منظور از تولد، ولادت خورشید (مهر/میترا) است.

در شب یلدا، معمولا افراد خانواده دور کرسی جمع می‌شوند و بزرگترها از خاطرات و گذشته‌های تلخ و شیرین خود سخن می‌گویند و تفالی نیز به حافظ می‌زنند، از آجیل و میوه‌هایی نظیر هندوانه و انار و دیگر میوه‌های میل می‌کنند اما در سال 99 که کرونا هم در کمین سلامتی افراد می باشد بهتر است برای شکست کرونا و سلامتی همه افراد خانواده بخصوص بزرگترها، این جمع خانوادگی بصورت مجازی برگزار شود

شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 22 روز  یکشنبه مورخ 3 آذر 1399 شنونده برنامه شو چلّه از شبکه استانی صدای استان مرکزی  باشید..

 

سال تولید: 1399