رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

شور حسینی در آیین های مختلف عزاداری مردم استان مرکزی - نمایش محتوای محرم

 

 

شور حسینی در آیین های مختلف عزاداری مردم استان مرکزی

شور حسینی در آیین های مختلف عزاداری مردم استان مرکزی

شور حسینی در آیین های مختلف عزاداری مردم استان مرکزی

    نوای محرم این روزها در کوچه ها طنین ‌انداز و قصه‌ تکرار نشدنی و بی بدیل مردانگی و شجاعت انسانی آزاده و حق طلب دوباره بر زبان‌ها   جاری شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ محرم که می ‌رسد مردم در جای جای ایران با برپایی مراسم عزاداری، عشق و ارادت خود را به سالار شهیدان و یاران باوفایش نشان می دهند؛ آئینی که از پدران و گذشتگان خود به ارث برده‌اند.
مقدمه ...

در مذهب شیعه یکی از مهمترین مناسک جمعی، عزاداری ماه محرم است که هر سال در قالب حرکت و جریانی مردمی و البته بسیار پرشور برگزارمی شود، آیین های فرهنگی و مذهبی در ایران مثل رخدادی هستند که ریشه در باورها و اعتقادات آحاد جامعه دارند و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده اند.
مردم استان مرکزی هم در شهرها و روستاهای مختلف آیین‌های مختلفی دارند.
همزمان با سراسر کشور، کوچه ها و خیابان های شهرهای استان مرکزی هم رنگ و بوی ماتم گرفته و صدای روضه و مداحی های مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در غم شهادت مظلومانه سردار دلاور کربلا از هر نقطه شهر به گوش می رسد.
به هر طرف نگاه می کنم چشمانم از دیدن حجله ها و تکایا حال و هوای شهر را به شور حسینی مزین کرده و گوش هایم نیز از شنیدن نوای مظلومیت امام شهیدان، غمی دردناک و جانسوز به وجودم تزریق می کند، ماتمی که اگر چه حاکی از مظلومیت امام حسین و یاران باوفایشان است اما در عین حال یادآور ایستادگی و استواری ایشان در برابر ظلم و بیداد زمانه و ظلم ستیزی در برابر ستم دشمنان اسلام را در ذهن همگان تداعی می کند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


آداب و رسوم محرم

مقدمات سفر اربعین

مقدمات سفر اربعین

مدت ویدئو: 01:32

علم گردانی روستای تاریخی هزاوه

علم گردانی روستای تاریخی هزاوه

  مردم روستای هزاوه از دیرباز همچون گذشتگان خود از آغاز ماه محرم با برگزاری مراسم علم گردانی در دهه اول ماه محرم نسبت به سالار شهیدان ابراز ارادت وعزاداری می...