رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

شهید فضل الله محلاتی - نمایش محتوای صدا

 

 

شهید فضل الله محلاتی

شهید فضل الله محلاتی

 

شهید فضل الله محلاتی


در سال 1326 به دنبال آشنایی با فدائیان اسلام و مرحوم آیت‌الله کاشانی، مبارزه خود را علیه رژیم آغاز کرد. او که در آن زمان جوان نوخاسته‌ای بود، با دعوت فدائیان اسلام برای اعزام به بیت‌المقدس و مبارزه با اشغالگران فلسطین، اعلام آمادگی و ثبت نام نمود.

شهید محلاتی که از شور و نشاط زیادی برخوردار بود به هنگام انتخاب دورة هفدهم مجلس از طرف فدائیان اسلام و آیت‌الله کاشانی برای تبلیغ به آذربایجان رفت تا به عنوان یک روحانی متعهد و آشنا به مسائل سیاسی،‌مردم را برای شرکت در انتخابات و حمایت از کاندیداهای فدائیان اسلام دعوت نماید، که در این راه، با عنایت الهی، از سوء قصدی که سلطنت‌طلبان به جان او کردند، جان سالم بدر برد.

در ماموریت دیگری که از سوی مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی به ایشان واگذار شد، با وجود اینکه بیش از 22 سال نداشت، نقش مؤثر و فعالی را ایفا کرد و این نشان می‌داد که ایشان یک آدم معمولی نیست، چرا که یک طلبة معمولی، هرگز اینطور مورد توجه آیت‌العظمی بروجردی رهبر جهان اسلام و مرجع تقلید عالم تشیع قرار نمی‌گرفت و چنین ماموریتی به وی واگذار نمی‌شد.

در رمضان سال 1332 به واسطه اینکه در بجنورد علیه کنسرسیوم نفت و کودتای 28 مرداد سخنرانی آتشینی کرده بود، دستگیر و به مشهد تبعید شد.

شهید فضل الله محلاتی اولین کسی بود که شخصا صدای جمهوری اسلامی ایران را از رادیو سراسری اعلام کرد.

استاد شهید، در اولین دوره مجلس شورای اسلامی، به نمایندگی از مردم محلات وارد مجلس شد و یکی از اعضاء مؤثر کمیسیون دفاع بود. مسئولیت‌های مختلف شهید، نشان از روح فعّال و خستگی ناپذیر این یار دیرین امام داشت .

شهید محلاتی پس از عمری تلاش بی‌وقفه، در راه اعتلای اسلام و انقلاب، پس از سال‌ها کشیدن آه حسرت در فراق هزاران یار دلپاک که در کشاکش مبارزات سی ساله خود، در یکم اسفند، سال 1364 آن گاه که با جمعی از نمایندگان مجلس و دیگر بزرگان عازم جبهه‌های نبرد بودند تا با حضور خود در آن میادین نورانی باعث قوت قلب رزمندگان گردند، در هواپیمای آسمان برفراز اهواز، مورد اصابت دو فروند جنگنده بمب افکن عراقی قرار گرفت و به همراه چهل تن از بهترین یاران امام امت، ققنوس وار در آتش عشقش پرپر شد.

کلید واژه ها:

شهید فضل الله محلاتی، شهر محلات، نماینده اولین امام در سپاه، صدای جمهوری اسلامی


Fazlolah Mahallati martyr:

He was one of important Revolutionaries and closed of Emam Khomeini.

Mahallati was person first that Promulgate name of IRIb at the national radio.

He kiled by Eraq air force on 20th February in 1986

Key words: Fazlolah Mahallati martyr, closed of Emam Khomeini. Mahallat