شهید علی سبحانی

 

در سال 1335 در محله ازنای شازند به دنیا آمد و اولین فرزند خانواده بود و پدر ومادرش برای ثبت نام در مدرسه روزشماری می کردند. با هوش و استعداد فوق العاده روزها به خواندن درس ها و شب ها هم در محضر امام جماعت به یادگیری قرآن می پرداخت. علی با تمام مشکلاتی که برای درس خواندن داشت در تمام مقاطع تحصیلی به عنوان دانش آموز ممتاز مورد تشویق اولیای مدرسه قرار می گرفت.

علی در سال سوم دبیرستان بود که وارد فعالیت سیاسی علیه رژیم ستمشاهی شد و چندین بار مورد ضرب و شتم ساواک قرار گرفت. او در سال 1355 به خدمت سربازی رفت و یکسال از آن دوران را سپری کرده بود که تظاهرات مردمی علیه رژیم شاه به اوج خودش رسید. آن موقع به سربازها دستور داده بودند که مانع از تظاهرات مردم شوند. علی و چند نفر از دوستانش بخاطر مخالفت با این موضوع در جلسه ای مخفیانه تصمیم گرفتند سوزن اسلحه هایشان را بیرون بیاورند که پس از اینکه ساواک متوجه شد علی از سوی دادگاه نظامی محکوم به حبس ابد شد. تا اینکه پس از پیروزی انقلاب در سال 1357 مردم زندان ها را تخریب کردند و علی به آغوش خانوادش بازگشت.

علی جزو اولین کسانی بود که در سال 1358 در تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت داشت و با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان ایران در منطقه به عنوان فرمانده گردان انجام وظیفه می کرد تا اینکه در اردیبهشت ماه 1361 در شب عملیات آزادسازی خرمشهر در عملیات گشت شناسایی به شهادت رسید 

Loading the player...