سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

شهید احمد رضا عباسی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهید احمد رضا عباسی

Loading the player...

دانلود

شهید دانش آموز احمد رضا عباسی

(شهید احمد رضا عباسی متولد 1/6/1344 هجری شمسی، در شهر آستانه از توابع شهرستان شازند در استان مرکزی به دنیا آمد؛ او فردی بشاش و قد افراشته، تیزهوش، مومن، با پشتکار، مردمدار و خوش برخورد بود و با صبر و اعتماد به نفس زیاد، مشکلات را حل می­کرد؛ در خانواده با اعضای خانواده بسیار رئوف و مهربان و برای فامیل و بستگان، احترام خاصی قائل بود.

احمد، تحصیلات  پایه اول و دوم ابتدایی  را در دبیرستان ابن سینا؛ پایه سوم، چهارم و پنجم ابتدایی را در دبستان نوبنیاد آستانه؛ مقطع راهنمایی را در حکیم نظامی و مقطع دبیرستان را در دبیرستان نصراله عزیز سلطانی (شهید مطهری) شهر آستانه طی کرد؛ تا لحظه شهادتش که در سال چهارم دبیرستان درس می خواند.

احمد از جمله زبده­ ترین دانش­ آموزان بود که علاقه زیادی به تحصیل  علم و دانش داشت. احراز رتبه اول کلاس در دو پایه سوم و چهارم ابتدایی و سال های دوم و سوم دبیرستان، از جمله موفقیت­های وی در زمینه علمی است. در تحصیل، بسیار جدی و برنامه محور بود و اوقات فراغت خود را بیشتر به مطالعه کتاب های غیر درسی و انجام  فعالیت فرهنگی و هنری می­گذراند.

به کتاب و کتابخوانی علاقه داشت. مبلغ زیادی از پولی که بدست می­آورد را صرف خرید کتاب های مذهبی می­کرد. در کتابخانه اختصاصی شهید، 129 جلد کتاب از وی باقی مانده است؛ از جمله: نهج البلاغه، صحیفه سجادیه،  زنده یاد آیت ا... طالقانی، استاد شهید مطهری و...

دوران شکوفائی احمد در سن 13 سالگی و  همزمان با اعتراضات مردم در جریانات قبل از پیروزی انقلاب در سال 1357 بود که به رغم کمی سن، در تظاهرات مردم آستانه بر علیه رژیم پهلوی و در سایر برنامه­ های انقلابی و مذهبی آستانه، حضوری جدی داشت.

او در تاریخ 14/9/1361 به پایگاه بسیج رفت و برای اعزام به جبهه و حضور در کنار رزمندگان نام نویسی کرد. در تاریخ 1361/9/18، جهت آموزش نظامی به پادگان حمزه تهران اعزام شد. آنچنانکه همرزمان او می­گویند : او در پادگان حمزه بسیار با نشاط و سرحال بود و با اعتماد به نفس بالا، بطور منظم در کلاس های آموزش نظامی شرکت می­کرد.

وی در تاریخ 1361/12/20 به همراه گردان یا زهرا(س) از تیپ قمر بنی هاشم، به نزدیکی پاسگاه زید عراق ( واقع درمرز مشترک ایران و عراق و در30کیلومتری شمال خرمشهر) اعزام شد و در ساعت 16:30 روز 1362/1/7، یعنی در آغاز سال نو  و فصل شکوفائی گل­های لاله، هنگام عزیمت به سنگر فرماندهی جهت گفتگو با فرمانده­اش، مورد اصابت خمپاره دشمن قرار گرفت و به فیض عظیم شهادت نائل گشت)