سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

شهر نوبران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر نوبران

Loading the player...

 

نوبَران شهری است در بخش نوبران شهرستان ساوه استان مرکزی ايران. جمعيت اين شهر در سرشماری ۱۳۷۵ برابر با ۱۴۷۹ نفر بوده‌است.

شهرک صنعتی نوبران به فاصله حدوداً ۳ کيلومتری از شهر نوبران واقع شده و مساحت آن معادل ۱۰۰ هکتار و سطح کاربری اراضی صنعتی آن تقريباً ۵۶ هکتار می‌باشد. اين شهرک در مجاورت جاده اصلی ساوه -همدان واقع و فاصله آن با ساوه ۶۵ کيلومتر، غرق‌آباد ۱۳ کيلومتر، همدان ۱۲۵ کيلومتر، اراک ۲۲۵ کيلومتر و تهران ۱۸۵ کيلومتر می‌باشد همچنين اين شهرک در فاصله ۵۵ کيلومتری از خط راه‌آهن سراسری و ايستگاه راه‌آهن شهر صنعتی کاوه، ۱۳۵ کيلومتری فرودگاه همدان و ۶۵ کيلومتری گمرک ساوه قرار گرفته‌است.

در قديم فرهنگ جغرافيايی ايران جلد يک می‌نويسد: نوبران قصبه مرکزی بخش مزلقانچای شهرستان ساوه، در ۶۰ هزار گزی غرب ساوه بر سر راه ساوه به همدان در منطقه کوهستانی سردسيری واقع است و ۲۴۶۹ تن سکنه دارد. آب قصبه از ۱۰ رشته قنات کوچک و يک قنات بزرگ تامين می‌شود.

محصول عمده آن غلات و بنشن و سيب زمينی و ميوه‌های سردسيری و شغل مردم آن زراعت و قاليچه‌بافی و کارگری است. مزارع مادآباد، علی کوسج، مرسعلی‌بلاغی، دوقان، قره‌گل جزء اين قصبه‌است.[۲] روستای جلکبر يکی از روستاهای تابعه اين بخش می‌باشد

گردو از محصولات اين شهر است. روستای قلعتين يکی از روستاهای همجوار نوبران می باشد نوبران مردمانی بسيار مهمان نواز و خونگرم دارد و دارای مناظر طبيعی فوق العاده زيبا و تاريخی ميباشد که نشان دهنده زحمات گذشتگان ميباشد از قبيل: حفر کانال عظيم با دست از زير روستای اراقلعه که آب مزارع قصبه و مزرعه های دوغان و ... از آن کانال استفاده ميکند. مسير رودخانه که در فصل بهار بسيار پر آب و تغيانگر بوده به طوری که برای عبور بعضی روستاها مانند دربند، طاهره خاتون مشکل آفرین بوده است . چون در وحله اول پل احداثی را سيل از بين ميبرد.اکنون هم آن آبها تغيان گر کم شده و پلهای محکمتری هم احداث شده است.