جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

شهر تفرش - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شهر تفرش

Loading the player...

دانلود

 

شهرستان تفرش در 85 کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و از شهرهای کهن استان مرکزی است با آب و هوایی معتدل و کوهستانی زمستانهایی سرد و پر برف و تابستانهایی ملایم. شهرستان تفرش با مساحتی در حدود 3735 کیلومتر مربع از شمال به شهر ساوه از جنوب به شهر آشتیان از غرب به شهر فراهان و از جنوب غرب به شهر کمیجان و از شرق به استان قم محدود شده است. واژه تفرش از دو قسمت تشکیل شده تف به معنی گرما و رش به معنی چکیدن آب چشمه و  باران اندک .

دلیل نامگذاری این شهر بنام تفرش می تواند چشمه های آب گرم  پیرامون شهر باشد. شهرستان تفرش جمعیت در حدود 57000 نفر دارد که 70 درصد جمعیت ساکن در روستا هستند. مردم تفرش فارسی زبان هستند. شهرستان تفرش را زادگاه پدران علم ایران لقب داده اند، سرزمینی که مهد مشاهیری چون پرفسور محمود حسابی پدر علم فیزیک پرفسور احمد پارسا  پدر علم گیاه شناسی و استاد عباس سحاب جغرافی دان و پدر علم کارتوگرافی ایران زمین. شما را به کهن دیار تفرش دعوت می کنیم تا در حریم حرم امامزاده محمد (ع) جد مقام معظم رهبری از حال و هوای معنوی این بارگاه لذت ببرید.

مسجد جامع شش ناو تفرش از مهمترین آثار معماری دوره سلجوقیان بشمار می آید . نام این مسجد بدلیل شش ناودانی است که آب قنات از داخل آنها عبور می کرده و در محوطه بیرونی مسجد از زیر یک درخت چنار کهنسال بیرون می زده و به محله های تفرش جاری می شده تکیه زاغرم که عمری به قدمت  قاجار دارد از دیگر دیدنی های تاریخی تفرش است. این بنا در سال 1274 هجری قمری با خشت و کاهگل و تیرهای چوبی ساخته شده و محل برگزاری مراسم مذهبی بویژه مراسم سوگواری های محرم و صفر است. آرامگاه دکتر حسابی نابغه بزرگ ایران و جهان پذیرای دوستداران علم و تاریخ پر افتخار ایران زمین است. 

منطقه گندم کوه در شمال تفرش خرمنی تشکیل شده نه از گندم بلکه از سنگ به ارتفاع 2159 متر مشرف به شهر ،  چشمه معدنی گراو به فاصله 5 کیلومتری از تفرش در میان دو روستای کبوران و طراران با خاصیت درمانی، روستای طراران در شش کیلومتری  جنوب غرب تفرش منطقه ای بسیار سرسبز  با مزارع و باغهای به هم پیوسته که بدلیل  کوهپایه بودن و آب و هوای بسیار خنک هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. روستای خانک تفرش با اقلیمی کوهستانی در 35 کیلومتری از مرکز شهرستان با بافت زیبایی به رنگ قهوه ای در میان انبوهی از درختان گردو، منطقه گردشگری کوی باران در 30 کیلومتری غرب تفرش بهشتی گم شده در نوازش قطرات باران از دل سنگهای سخت از دیگر جاذبه های گردشگری شهر تفرش است.  شهر تفرش با چشمه های بسیار  و طبیعتی زیبا هر سال گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به تماشا و تفریح فرا می خواند. سوغات تفرش شامل صنایع دستی مسی، قالی و گیوه، شیرینی های خانگی و  گردو است.