جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

شهرستان شازند - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

شهرستان شازند

شهرستان شازند


Loading the player...

دانلود

شازند یکی از شهرستانهای استان مرکزی است. مرکز این شهرستان، شهر شازند است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد. این شهرستان با استان‌های همدان و لرستان هم مرز است و دارای آب و هوای کوهستانی است. دارای صنایع مهمی از جمله پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه برق و کارخانهٔ قند است.

شازند در قدیم ادریس آباد نام داشته‌است، اما کم کم به واسطهٔ کوهی در نزدیکی آن، به شاه زند معروف شده‌است. زرتشتیان منطقه عقیده داشته‌اند که کیخسرو و پهلوانان نامی ایران در این کوه از نظرها پنهان شده‌اند. بعد از انقلاب، به واسطهٔ موج شاه ستیزی، نام شهرستان به شهرستان سربند تغییر یافت که اشاره به منطقه سربند سربند در غرب این شهرستان دارد. در زمان دولت سید محمد خاتمی و به کوشش نماینده شهر، نام این شهرستان به نام اصیل تر شازند برگشت.شازند یکی از مهمترین مناطق مذهبی زرتشتیان است.

آب و هوای شازند سرد و کوهستانی است که تابستانهای معتدل و زمستانهای سردی را به همراه دارد. سردترین نقطهٔ استان مرکزی در این شهر است. به علت بارندگی فراوان در این شهر و روستاها و کوه‌های اطراف آن در منطقه‌ای بالاتر از بخش هندودر این شهرستان مکان مناسبی برای ایجاد پیست اسکی بوجود آمد که بعد از ساخت این پیست این منطقه در زمستان به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی شهر مطرح است. از دیگر جاذبه‌های توریستی شهرستان می‌توان به سراب عباس آباد اشاره کرد که حجم آبی که از زیر کوه می‌آید جالب توجه‌است و اخیرا باعث ایجاد پارک بزرگی شده‌است.از بناهای تاریخی این شهر می‌توان به امامزاده سهل بن علی اشاره کرد.

این شهرستان دارای سه بخش با نامهای بخش مرکزی، بخش سربند و بخش زالیان است و در مجموع هشت دهستان دارد:

دهستانهای بخش مرکزی شهر شازند:

1- دهستان آستانه           2- دهستان قره کهریز         3- دهستان کوهسار

نقطه شهری: شازند و آستانه

دهستانهای بخش سربند شهرستان شازند:  1- دهستان هندودر        2- دهستان مالمیر

نقطه شهری: هندودر

دهستانهای بخش زالیان شهرستان شازند:

1- دهستان پل دوآب         2- دهستان زالیان           3- دهستان نهرمیان

نقطه شهری: توره

همچنین فرمانداری این شهرستان از نظر تعداد روستای تحت پوشش یکی از بزرگترین فرمانداریهای کشور می‌باشد.(فرمانداری شهرستان)

  جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان شازند در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۲۰۱۰۲ نفر بوده‌است

 

آدرس کوتاه :