رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

شهرستان شازند - نمایش محتوای صدا

 

 

شهرستان شازند

شهرستان شازند

 

شهرستان شازندشازند نام مرکز شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد. این شهرستان با استان‌های همدان و لرستان هم مرز است و دارای آب و هوای کوهستانی است. دارای صنایع مهمی از جمله پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه برق است.

شازند در قدیم ادریس آباد نام داشته‌است، بعد از احداث راه آهن و به واسطه نزدیکی به کوه شاه زنده، به شاه زنده معروف شده‌است. منظور از شاه (کیخسرو) پادشاه افسانه ای ایران در شاه نامه فردوسی و همچنین برگرفته از آئین زرتشتی ایران می باشد. زرتشتیان منطقه عقیده داشته‌اند که کیخسرو و پهلوانان نامی ایران در این کوه از نظرها پنهان شده‌اند. در مورد تاریخچه شازند سندی در دست است (کلیسای جلفای اصفهان) که در زمان صفویان به دستور شاه عباس صفوی ،ارامنه به این منطقه کوچانده شده اند و مردمان خود شازند (شهر شازند) در اصل از ارامنه بوده اند و اندکی هم از لرستان می‌باشد و ترک زبانان بیشتر در منطقه سربند ساکن اند. اولین ارامنه از طرف همدان به شازند آمده اند و در روستای جزنق ساکن شده اند و بعد به شازند آمده اند در خود شهر شازند (محله کلاوه - ازنا- عباس آباد- ادریس آباد) بیشتر ارمنی نشین بوده اند که محله کلاوه شش دانگ ارمنی- ازنا چهار دانگ ارمنی دو دانگ مسلمان- عباس آباد شش دانگ ارمنی و ادریس آباد سه دانگ ارمنی و سه دانگ مسلمان بوده است در حال حاضر بیشتر ارامنه از شازند رفته اند و فقط چهار نفر باقی مانده اند در کلاوه و عباس آباد همه مهاجر هستند ولی در ازنا و شازند خانوادهای اصیل منطقه که از گذشته بوده اند وجود دارند

منطقه شازند به دلیل قرار گرفتن در دامنه انشعابات رشته کوه زاگرس از آب و هوایی بسیار خوش برخوردار است که در بهار، تابستان و پاییز میزبان خیل گردشگران، ورزشکاران و علاقمندان به طبیعت است.

درحال حاضر وجود کارخانه های بزرگ همانند، نیروگاه حرارتی، پالایشگاه، و پتروشیمی وضعیت آب و هوایی این منطقه چندان مطلوب نیست و هوای منطقه آلوده است.

کلید واژه ها:

شهر شازند، استان مرکزی، ادریس آباد، کیخسرو


Kay words: Shazand City, Markazi province, Edric Abad, Kaykhosro