سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

شب قدر شبی برتر از هزار ماه - نمایش محتوای خبر

 

 

شب قدر شبی برتر از هزار ماه

شب قدر شبی برتر از هزار ماه

شب قدر شبی برتر از هزار ماه

 

مهمانان ضیافت الهی امشب در نخستین شب قدر جسم و جان را در زلال معنویت این ماه شستشو میدهند و احیا می‌گیرند.
 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ امشب نخستين شب قدر است امشب بندگان تا سپيده دم به شب زنده داری مشغولند و از خدا مي خواهند مقدرات يک ساله آنان به خوبي رقم بخورد.

شبی که مومنان کلام وحی را بر سر می گذارند و گوهر ارزشمند کائنات، یعنی اهل بیت علیهم السلام را بر زبان می آوردند و این دو را واسطه آمرزش گناهان و برآورده شدن حاجات قرار می دهند.
امشب، قرآن و اهل بیت علیهم السلام، واسطه ارتباط خالق و مخلوق می شوند.

مومنان در این شب‌ها با الگوگیری از معصومان(ع)، به شب زنده داري، خواندن قرآن، دعا و دیگر آیین‌ها و اعمال این شب می‌پردازند. ضربت خوردن و شهادت امام علي(ع) در این شب‌ها نیز به اهمیت آن‌ نزد شیعیان افزوده و سوگواريبرای آن امام با آیین‌های شب قدر همراه شده است.

امام موسي بن جعفر (ع) نيز درباره شب قدر فرمودند: كسي كه در شب قدر غسل كرده و تا سپيده صبح شب زنده‌داري كند، گناهانش آمرزيده مي‌شود.

اعمال مخصوص شب نوزدهم رمضان 

شب نوزدهم رمضان: این شب با عظمت آغاز شب هاى قدر است و شب قدر آن شبى است که در طول سال، شبى به خوبی و فضلیت آن یافت نمى شود. 
در اعمال این شب آمده است؛   
اول: صد مرتبه أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ رَبِّی وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ   
دوم: صد مرتبه اللَّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ   
سوم: بخواند: اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِیمَا تَقْضِی وَ تُقَدِّرُ مِنَ الْأَمْرِ الْمَحْتُومِ وَ فِیمَا تَفْرُقُ مِنَ الْأَمْرِ الْحَکِیمِ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَ فِی الْقَضَاءِ الَّذِی لا یُرَدُّ وَ لا یُبَدَّلُ أَنْ تَکْتُبَنِی مِنْ حُجَّاجِ بَیْتِکَ الْحَرَامِ الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ الْمَشْکُورِ سَعْیُهُمْ الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ الْمُکَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئَاتُهُمْ وَ اجْعَلْ فِیمَا تَقْضِی وَ تُقَدِّرُ أَنْ تُطِیلَ عُمْرِی وَ تُوَسِّعَ عَلَیَّ فِی رِزْقِی وَ تَفْعَلَ بِی کَذَا وَ کَذَا و بجاى این کلمه حاجت خود را ذکر کند.