سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اراک برای گروه های حساس جمعیت ناسالم است - نمایش محتوای خبر

 

 

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اراک برای گروه های حساس جمعیت ناسالم است

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اراک برای گروه های حساس جمعیت ناسالم است

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اراک برای گروه های حساس جمعیت ناسالم است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اعلام کرد: شاخص کیفیت هوای کلانشهر اراک در روز چهارشنبه برای گروه های حساس جمعیتی ناسالم گزارش شده و بیانگر شرایط نارنجی یا هشدار است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: بر اساس گزارش مرکز پایش آلودگی هوای استان مرکزی، غلظت ذرات معلق در هوای اراک در ساعت 8 صبح روز(چهارشنبه) 43میکروگرم بر متر مکعب بود درحالیکه میزان استاندارد این آلاینده در کشور 35 میکروگرم بر متر مکعب تعریف شده است.
.

وی ادامه داد: شاخص 24 ساعته کیفیت هوای اراک، 103 گزارش شده که بیانگر وضعیت ناسالم برای گروه های جمعیتی حساس است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی آلاینده مسئول در کیفیت نامناسب هوای اراک در شبانه روز اخیر را ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون عنوان کرد.

ابراهیمی کارنامی عنوان کرد: اراک به دلیل همجواری با تالاب کویری میقان، با تهدید چشمه های تولید غبار نمکی و ایجاد ریزگرد با منشاء محلی در کنار گرد و غبارهای وارداتی مواجه است و می طلبد که راهبردهای هدفمند برای مهار این کانون ها از سوی مسئولان با جدیت دنبال شود.

اراک تاکنون 2 برنامه مصوب کاهش آلایندگی هوا در هیات دولت داشته است که به صورت کامل اجرایی نشده است.

بر اساس تقسیم بندی سازمان حفاظت محیط زیست کشور کیفیت هوا در شرایط پاک(0-50)، شرایط سالم (51-100)، شرایط ناسالم برای گروه های حساس جمعینی (101-150)، شرایط ناسالم برای تمامی گروه های جمعیتی (151 - 200)، شرایط بسیار ناسالم(201 - 300) و شرایط خطرناک(301 به بالا) تقسیم بندی شده است.