جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

سیمای شهرهای استان مرکزی نیازمند شهری شدن - نمایش محتوای خبر

 

 

سیمای شهرهای استان مرکزی نیازمند شهری شدن

سیمای شهرهای استان مرکزی نیازمند شهری شدن

با وجود گسترش زندگی شهرنشینی در استان مرکزی زیرساختهای زندگی شهری مطلوب در این شهرها هنوز ایجاد نشده است و کوچه ها ، خیابان ها و فضای توسعه نیافته نشان دهنده فاصله تا رسیدن به فضای مناسب شهری است .

استان مرکزی با برخورداری از جمعیت یک میلیون و 413 هزار و 959 نفر (طبق سرشماری سال 90) دارای 12 شهرستان و 32 شهر از جمله استان های مطرح صنعتی وکشاورزی کشور است.

شهرهای این استان به رغم برخورداری از ظرفیت های مناسب برای تبدیل شدن به شهری مدرن به خصوص در شهرهای بزرگ صنعتی، اراک، ساوه و دلیجان همچنان دارای چهره ای غیرقابل قبول هستند.

تمرکز بخش صنعت در شهرهای بزرگ استان مرکزی باعث شده تا مهاجرت جوانان جویای کار از روستاها به شهر در مقایسه با دیگر نقاط سرعت بیشتری داشته باشد .

توسعه زندگی شهری در شهرهای استان مرکزی و متوازن نبودن افزایش جمعیت در کنار توسعه شهرها ، همواره چالشهای بسیاری را فراروی شهرداران این شهرها قرار داده است .

مهاجرت از روستاها و شهرهای اطراف و توسعه نیافتن امکانات برابر با نیازها ، نارسایی ها و معضلات حمل و نقل عمومی ، احیاء و نوسازی بافت های فرسوده شهری ، حاشیه نشینی ، مدیریت یکپارچه شهری ، درآمدهای ناپایدار، آلودگی های زیست محیطی از جمله مشکلات فراروی هرکدام از شهرهای استان است.

شهردار کلانشهر اراک با بیان اینکه ، نام کلانشهر بر مرکز استان مشکلات را حل نمی کند گفت: " کلانشهر" فقط نقش یک پسوند را برای شهر اراک بازی می کند و این شهر از امتیازات کلانشهری محروم مانده است.

عباسی با بیان این مطلب افزود : اراک فقط عنوان کلانشهری را با خود به یدک می کشد و از حداقل امتیازات یک کلانشهر محروم است.

وی کمبود اعتبارات را مشکل عمده شهرداری کلانشهر اراک برشمرد و گفت : اعتبارات سال گذشته این شهرداری 300 میلیارد تومان بود که تا کنون کمتر از 50 درصد آن به شهرداری تخصیص یافته است .

عباسی با بیان اینکه کسی در این خصوص نقشی ندارد و نمی توان دنبال مقصر گشت ، گفت: مشکل اصلی به زمان تبدیل شهر اراک به کلانشهر اراک بر می گردد که امیدواریم در سال آینده این مشکلات و کاستی ها جبران شود.

وی بابیان اینکه برای عمران و آبادانی کلان شهر اراک باید کارهای بسیاری را انجام دهیم افزود : در سال 92 تمام تمرکز شهرداری معطوف به تقاطع های غیرهمسطح شده که خوشبختانه با توجه به پیشرفت این طرح ها باید از این پس تلاش برای توسعه بخشهای دیگر شهری نیز مورد توجه قرار گیرد.

شهردار اراک اجرای قانون ، سرمایه گذاری و تلاش برای رشد متوازن مناطق مختلف شهر به ویژه مناطق حاشیه ای ، نگاه عدالت محورانه در شهرداری ، ساماندهی نیروهای انسانی، مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری شهر را از جمله برنامه کاری خود عنوان کرد .

عباسی اولین رویکرد خود در قالب شهردار کلانشهر اراک را تعامل ، همکاری و هماهنگی با مدیران و مسئولان شهر بیان کرد و افزود : قانونمداری و برنامه محوری از اصول کاری من به عنوان شهردار کلانشهر اراک است.

وی تا کید کرد: به عنوان شهردار اراک شورا محوری را در دستور کار خود قرار داده و تلاش خواهم کرد تا تمام اقدامات را براساس مصوبه و اجازه شورای شهر انجام دهم.

شهردار کلانشهر اراک بومی بودن خود را یک مزیت دانست و گفت: من مدیری بومی ام که برای توسعه و آبادانی کلانشهر اراک از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد.

شهردار نراق نیز با بیان اینکه توزیع سرمایه ها با توجه به جمعیت شهرها بزرگترین مشکل پیش روی شهرداریهاست می افزاید : عدالت در توزیع سرمایه ها و هزینه ها به نحو احسن اجرا نشده و باید با توجه به برخورداری یا برخوردارنبودن مناطق شهری بستر توسعه همه جانبه شهرها را فراهم کرد.

مرادی با تاکید بر ضرورت تقویت مشارکت مردم در اداره شهرها گفت : سند اجرایی که برای توسعه شهرها تهیه و تدوین می شود باید با مشارکت مردم هر شهر صورت بگیرد چرا که امروز علم ثابت کرده تا مشارکت مردم در تدوین سند توسعه نباشد هیچ سندی اجرایی نمی شود .

شهردار نراق در ادامه از پایین بودن حقوق و مزایا در شهرهای کوچک انتقاد کرد و گفت: وقتی حقوق شهرداران در مناطق کوچک به اندازه حقوق یک معلم با 5 سال سابقه است این افراد چه انگیزه ای برای کار کردن و توسعه شهرهای خود می توانند داشته باشند .

او از نیروی انسانی به عنوان سرمایه ای ارزشمند برای توسعه یاد کرد و گفت: نیروی انسانی سرمایه است اما برای حرکت او و سازنده بودن آن باید ایجاد انگیزه شود و راههایی اتخاذ شود تا این نیرو به نحو کامل رغبت برای خدمت کردن داشته باشد .

وی همچنین یادآور شد: تا زمانی که روستاها به دنبال شهر شدن ، شهرها به دنبال شهرستان شدن و شهرستان ها به دنبال شهرستان ویژه شدن هستند مشکل وجود دارد.

شهردار نراق در ادامه با تاکید بر ضرورت جذب سرمایه گذاران در حوزه شهری گفت: یکی از مولفه های توسعه پایدار جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است و باید با بررسی تجارب شهرهای موفقی مثل تبریز در جذب سرمایه گذار شهرهای استان را در مسیر تحقق اهداف رهنمون ساخت.

مرادی با بیان این که مهمترین چالش شهرداریها جذب نشدن سرمایه گذار بخش خصوصی در پروژه های شهری است ، گفت: براساس قانون برنامه سوم ، چهارم و پنجم توسعه و چشم انداز 20 ساله توسعه شهرها یک طرفه صورت نمی گیرد و نقش حکومت های محلی در این راه مهم است.

وی ادامه داد : درحالیکه احیای معماری اسلامی از چالشهای اساسی پیش روی شهرهاست به رغم گذشت 32 سال از پیروزی انقلاب نتوانستیم معماری ایرانی اسلامی را در شهرهای کشور حاکم کنیم.

شهردار نراق با بیان این که معماری ناهمگون در شهرهای ایران جولان می دهد و معماری اسلامی نتوانسته هنوز جایی برای خود پیدا کند گفت: وقتی دستگاههای دولتی خود مروج معماری رومی در سیمای شهری اند چگونه می توان از مردم انتظار داشت که چنین نکنند.

مرادی گفت : مزیت صنعتی بودن استان مرکزی سایه اش را بر سر تمام استان انداخته و جایی برای رشد و توسعه ظرفیت های دیگر باقی نمانده است .

وی با بیان اینکه کم توجهی به جنبه های توسعه شهرهای کوچک باعث پافشاری مردم برای ایجاد نواحی صنعتی در شهرهای کوچک می شود گفت : جای تعجب است در شهرهای کوچک نیز مردم به جای توجه به توسعه گردشگری و کشاورزی دنبال ایجاد نواحی صنعتی اند.

شهردار ساوه نیز با اشاره به مشکلات فراروی دومین شهر بزرگ استان گفت: شهر ساوه در پی رشد سریع فضای شهری و جمعیتی نتوانسته زمینه و بسترهای لازم رشد را فراهم کند.

کامران جوادی با اشاره به موقعیت صنعتی و کشاورزی شهر ساوه گفت : شهر ساوه به رغم برخورداری از این مزیت ها و همچنین قرار گرفتن در مسیر ترانزیت شمال - جنوب هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را در استان مرکزی و در کشور پیدا کند .

وی با اشاره به مطالبات انباشت شده مردم ساوه گفت : بزرگترین مشکل ساوه حاشیه نشینی و تبعات ناشی از آن است که امروز چالش های بسیاری را فراروی مدیریت شهری خود قرار داده است.

شهردار ساوه با بیان اینکه یکی از مشکلات مراجعات متعدد ساکنان حاشیه شهر برای تامین گاز در فصل سرما است افزود: پروژه های مسکن مهر که در ایامی شتاب زده و سوال برانگیز افتتاح شده امروز مشکلات بسیاری را پیش روی مردم و مسئولان قرار داده است .

وی با اشاره به تنوع مشکلات شهر صنعتی ساوه در بخشهای مختلف افزود : آب شرب ، تصفیه خانه سد الغدیر، اجرا نشدن طرح مسجد تا مسجد ، ترافیک شهری ، نبود اعتبارات از جمله مشکلات پیش روی شهر ساوه است .

شهردار ساوه تاکید کرد : ترافیک گره خورده شهری در شهر ساوه احداث حداقل چهار تقاطع غیرهمسطح را در این شهر ضروری می سازد .

جوادی همچنین فضای سبز موجود در شهر را مورد اشاره قرا داد و آنرا از عمده مواردی دانست که مورد مطالبه مردم است و باید با برنامه ریزی مناسب و استفاده از روشهای روز به این مهم پرداخته شود.

یکی از نگرانیهای عمده ساوه مسایل فرهنگی و اجتماعی است که شهردار ساوه می‌گوید: شهر مانند یک موجود زنده دارای جسم و جان است که متاسفانه تا به حال به جسم آن توجه نشده و جان شهر که همان مسایل فرهنگی و اجتماعی است در محرومیت و مظلومیت به سر برده است و باید در این امر مهم زیرساخت ها را مورد توجه قرار داد .

شهردار جدید شهر کرهرود هم از واگذار نشدن تراکم در ادوار گذشته در شهر کرهرود به عنوان یک مشکل اساسی پیش روی این شهر یاد کرد و گفت : واگذار نشدن تراکم ، شهر کرهرود را کوتوله کرده است.

حسین منصوری نژاد ضمن انتقاد از این موضوع افزود: تبدیل بی ضابطه قطعات بزرگ اراضی در شهر کرهرود به قطعات کوچک و خرد باعث شده تا ساختمانهایی در این شهر احداث شود که با مشکلاتی در بخش تفکیک روبرو شده و امکان صدور پروانه ساخت برای این واحد ها وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: شهرداری در تلاش است با واگذاری تراکم به متقاضیان و دعوت از سرمایه گذاران و شرکت های تعاونی مسکن ارتفاع سازی را در این شهر رواج داده و موجب سرریز جمعیت کلان شهر اراک به این شهر شود.

شهردار کرهرود یادآور شد: شهر کرهرود به لحاظ قرار گرفتن در حاشیه کلان شهر اراک مکانی خوبی برای سرریز جمعیت این شهر بوده و مسئولان باید بستر لازم برای تحقق این مهم را فراهم آورند.

وی یادآور شد: با توجه به آلودگی هوی کلان شهر اراک و پاکی هوای شهر کرهرود در صورت حمایت مسئولان استقبال مردم برای سکونت در این شهر افزایش خواهد یافت.

شهردار کرهرود گفت: تاکنون فقط مجوز ساخت دو طبقه و پیلوت به متقاضیان داده می شد که مردم برای استفاده از پیلوت این بخش را تبدیل به مسکونی می کردند و این اقدام آنها که مغایر با ضوابط شهرداریها بوده موجب شده تا پروانه پایان کار به ساختمانها ارائه نشود لذا بیشتر واحدهای مسکونی شهر فاقد سند رسمی است.

منصوری نژادگفت : تجمیع پلاک های ثبتی و ترویج آپارتمان سازی با رعایت ضوابط قانونی در کنار واگذاری تراکم به متقاضیان تنها راهکار جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر کرهرود و تغییر چهره شهر است.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت ها و توانمندیهای گردشگری شهر کرهرود گفت: توجه به حوزه گردشگری در شهر کرهرود به لحاظ موقعیت کوهستانی این شهر و وجود باغ ها در حاشیه آن از اولویت های مدیریت جدید شهرداری کرهرود است و باید تلاش کنیم تا این منطقه به تفرجگاه شهر اراک تبدیل شود.

توجه ویژه در تخصیص اعتبارات ، ارائه تسهیلات مسکن به متقاضیان و تخصیص اعتبارات برای ترمیم بافت های فرسوده از نیازهای مهم این شهر جدید است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی نیز توجه به اقتصاد شهری را مهمترین مقوله پیش روی شهرداریها برشمرد و گفت: توسعه شهرها در گرو اقتصاد پویا و سرمایه گذاریهای بخش خصوصی است .

مهدی زندوکیلی با بیان این که منابع دولتی پاسخگوی نیاز شهرداریها نیست افزود: شهرداران باید با شناخت مزیت های شهری خود زمینه جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی را در شهرهای خود فراهم کنند.

وی با بیان این که جذب سرمایه گذار بخش خصوصی پایه تحول استان مرکزی در آینده است، گفت: باید با بهره گیری از تجارب استان های موفق در جذب سرمایه گذاران شهری شرایط توسعه شهری را فراهم کرد.

معاون عمرانی استاندار مرکزی در ادامه بر ضرورت همکاری و تعامل شهرداران با فرمانداران تاکید کرد و گفت: اداره مطلوب شهر و تلاش در جهت حل مشکلات پیش روی شهرها در گرو تعامل خوب و سازنده شهرداران با فرمانداران و مدیران دستگاههای اجرایی است.

زندوکیلی توجه به قانون و قانونمداری را رمز موفقیت شهرداران برشمرد و گفت: اعمال قانون در شهرداری و شورای اسلامی شهرها روند توسعه شهری را تسهیل می کند.

وی با اشاره به قرار گرفتن استان مرکزی در منطقه زلزله خیز گفت: قرار گرفتن استان مرکزی در منطقه زلزله خیز کشور توجه به اصول و مقررات ملی ساختمان را ضروری ساخته و شهرداران باید مباحث 20 گانه مقررات ساختمان را در اولویت کاری خود قرار دهند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به جلوگیری از وقوع تخلفات در حوزه ساخت و ساز شهری بیان داشت: ماده 100 مرجعی برای پیشگری از تخلفات در بخش ساخت و ساز شهری است نه محلی برای کسب درآمد در شهرداریها.

زندوکیلی تاکید کرد: شهرداران باید با نظارت دقیق بر درآمدها و هزینه های شهرداری بر بودجه مصوب شهرداریها پایبند باشند .

وی با بیان این که شهرداران نباید متکی بر منابع ملی متکی باشند گفت: شهرداریها باید با تبیین درآمدی پایدار برای شهرهای خود از وابستگی مجموعه تحت مدیریتشان به منابع ملی بکاهند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی با تاکید بر ضرورت جلوگیری از ساخت و ساز های غیرمجاز در شهرستان ها توسط شهرداریها گفت: باید با توجه به این مهم از بروز مشکلاتی چون حاشیه نشینی در شهرها بکاهیم.

با وجود مشکلات شهری در شهرهای استان مرکزی ، این استان استانی صنعتی با قابلیت های فراوان کشاورزی است که می تواند با برنامه ریزی مدون و با استفاده از تمام ظرفیت ها و امکانات به استانی آباد با فضایی شهری مطلوب تبدیل شود تا مسافران با آمدن به اراک از صنعتی بودن آن تنها آلودگی و فضای غیر قابل قبول شهری را سوغات نبرند و شهروندان نیز با خاطری آسوده در این شهرها زندگی کنند.