رونق تولید ملی | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۸

سرچشمه «بلاغ حك» - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سرچشمه «بلاغ حك»

Loading the player...

دانلود

سرچشمه «بلاغ حك» در شمال غربی شهرستان شازند در دامنه جنوبی رشته كوه راسوند یکی  از مناظر دیدنی آبی استان مركزی است.این سرچشمه آب بسیار خنك و گوارایی دارد كه از دل كوه بلاغ حك بیرون آمده و با متوسط آبدهی ۳۰۰ لیتر در ثانیه به عنوان منبع آبی باغات كشاورزی روستای حك محسوب می شود.

این چشمه از مكانهای اسطوره ای در قصه های ایرانی است و مردمان این منطقه معتقدند كه كیخسرو قبل از اینكه به غار معروف كیخسرو در آن نزدیكی پناهنده شود جسم خود را در این چشمه شستشو و پاك كرده است

شقایق وحشی ، لاله های واژگون، بوته های سوسن و سنبل در بهار نشاطی خاص در این منطقه ایجاد كرده و رویش خزه و جلبك در مسیر جریان آب چشمه دیدنی است.برای دسترسی به این تفرجگاه زیبا باید از جاده خمین به الیگودرز در فرعی نور و نصرآباد به سمت قلعه آشنا رفت.

این سرچشمه چندین دهانه خروج آب از زیر صخره دارد كه بر روی یكی از این دهانه ها مسجد باب الحوایج بنا شده است. برای دسترسی به این منطقه خوش آب و هوا باید جاده شازند به سمت قدمگاه را طی كرد و به روستای عمارت رسید.چشمه «عباس آباد» شازند نیز در دامنه رشته كوه راسوند در جنوب دشت شازند قرار دارد.

این چشمه در ضلع شرقی شهر شازند واقع شده و به سوی روستای عباس آباد و اكبرآباد جریان دارد.این تفرجگاه طبیعی از نظر چشم اندازهای زیبا و بكر كم نظیر است و می تواند بستری مناسب برای گذران ایام فراغت باشد.