رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

سال نو در روستای خوگان (2) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سال نو در روستای خوگان (2)

 

   
 

سال نو در روستای خوگان

 

در روستاي خوگان در چهارشنبه آخر سال از كنار جوي آب مقداري علف سبز مي‌چينند و بر سر در همه اتاق‌هاي منزل نصب مي‌كنند و نيز بر روي بام خانه‌اي آتش روشن مي‌كنند، در آغاز سعي مي‌كنند بر روي بام خانه‌اي آتش روشن ‌كنند كه در آن سال يكي از افراد خانواده‌اش مرده باشد. در اين شب بچه‌ها پشت در خانه‌هاي روستاييان مي‌آيند و از هر منزل تخم‌مرغ پخته و شيريني مي‌گيرند به هنگام تحويل سال همه افراد خانواده در منزل بزرگ فاميل يعني پدر يا پدر بزرگ خود جمع مي‌شوند و دور سفره هفت سين مي‌نشينند و قرآن مي‌خوانند و گاه با حافظ نيز تفاءل مي‌زنند. در سفره‌هاي هفت سين انواع خوراكي‌ها مانند سبزي، سير، سنجد، شيريني، تخمه، نقل، كشمش، نخود، تخم‌مرغ رنگ شده، انواع ميوه‌ها و آيينه قرآن و چراغ نفتي مي‌گذارند و بعد از تحويل سال همه با هم روبوسي مي‌كنند و عيد را به يكديگر تبريك مي‌گويند، سپس بزرگ خانواده به هر يك از حاضرين دو عدد تخم مرغ و يك جفت جوراب و يا پول عيدي مي‌دهد، پس از آن نيز به خوردن خوراكي‌هاي داخل سفره مشغول مي‌شوند. پختن رشته پلو در شب عيد بسيار مرسوم است. اين امر اشاره به پيوستگي رشته زندگي و محبت‌ها دارد.

روستای خوگان از توابع شهرستان خمین در استان مرکزی است. که يکي از عمده مشاغل مردم کشاورزي بوده است. در این منطقه کساني که زمين مالک را براي کشت در اختيار ميگرفتند گاوبند و کساني که براي گاوبند کار ميکردند رعيت ناميده ميشدند.

برخی آثار تاریخی همانند سنگ نوشته های مختلفی که از این روستا بدست آمده نشان می دهد، روستای خوگان قدمتی فراوان دارد و به هزاره های قبل از میلاد مسیح مربوط می شود.

کلید واژه ها: سال نو در روستای خوگان، نوروزدر شهرستان خمین. هفت سین

Kaywords: Noroz In Khomein City, Khogan vileag
   
" در نگاه بیشتر ببینید "