رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

ساخت رمز درایو هارد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ساخت رمز درایو هارد

Loading the player...

دانلود

رمزگذاری درایوهای هارد کامپیوتر

یکی از امکانات کاربردی در ویندوز ۷ و ۸  که نیاز به نصب نرم افزار ندارد امکان رمزگذاری بر درایوهای هارد دیسک است .
این نرم افزار BitLocker نام دارد.

به کمک این نرم افزار می توان درایوهای خود را رمزگذاری کرد تا کسانی که رمز را نداشته باشند نتوانند به اطلاعات درایو دسترسی داشته باشند.

آموزش استفاده از BitLocker در ویندوز ۷ ۸

از منوی Start در ویندوز Control Panel را باز کنید. بر روی آیکن System and Security  کلیک کنید .

 در پنجره باز شده برنامه BitLocker را باز کنید.

پنجره ای باز می شود که لیستی از درایوهای شما را نشان می دهد و در مقابل هرکدام از آنها عبارتی تحت عنوان Turn On BitLocker  وجود دارد. ابتدا درایو مورد نظر خود را که می خواهید رمزگذاری شود انتخاب کنید و سپس برروی گزینه Turn On BitLocker کلیک کنید.

پنجره ای باز می شود که از شما می خواهد نوع رمزگذاری را انتخاب کنید. برای رمز گذاری برروی درایو مورد نظر باید تیک گزینه اول یعنی Use a password to unlock the drive را انتخاب کنید. در کادر اول رمز عبور دلخواه را وارد کنید. در کادر دوم همان رمز را تکرار کنید. سپس برروی Next کلیک کنید.

از آنجا که احتمال فراموش شدن رمز عبور وجود دارد و از طرفی نبود رمز عبور به منزله از دست دادن اطلاعات آن درایو است بنابراین ویندوز امکان ریکاوری رمز عبور را برای کاربر فراهم نموده است. در بخش بعدی ویندوز از شما درخواست دارد تا ریکاوری این رمز عبور را به یکی از روش های معرفی شده ذخیره کنید.

 لازم به ذکر است

BitLocker کامپیوتر را در زمان راه اندازی ویندوز از لحاظ شرایط بررسی می کند که ممکن است یک خطر امنیتی وجود داشته باشد و یک ریسک امنیتی را تشخیص بدهد، در این صورت درایو را قفل خواهد کرد و کلید بازسازی BitLocker را در خواست می کند .

حتما در این مرحله کلید بازسازی را بسازید و برای همیشه حفظ کنید . درغیراین صورت، ممکن است دستیابی به فایل های تان را کاملاً از دست بدهید.

به انتخاب خود یکی از چهار گزینه شرح داده شده را انتخاب کرده و پس از ذخیره سازی اطلاعات ریکاوری گزینه Next را انتخاب کنید تا به مراحل بعد منتقل شوید.

– در این مرحله با دو گزینه مواجه می شوید

گزینه اول با سرعت بالایی انجام می شود (چون فقط فضای استفاده شده هارد را رمز گذاری می کند)

گزینه دوم با زمان بیشتری انجام می پذیرد (چون تمام درایو را چه فضای پر و چه فضای خالی رمز گذاری می کند)

– پس از گذراندن این مرحله  برای شروع رمزگذاری بر درایو مورد نظر، ویندوز از شما تاییدیه می خواهد که در این مرحله برروی گزینه Start Encrypting  کلیک کنید. تا رمز گذاری آغاز شود.

(در این مرحله ذکر چند نکته ضروری است. اول اینکه براساس حجم اطلاعات درایو مدت زمان رمزگذاری تعیین می شود. بنابراین صبور باشید. نکته دیگر آن است که به هیچ وجه در حین رمزگذاری پنجره مربوط به رمزگذاری برنامه BitLocker  را نبندید زیرا احتمال از بین رفتن اطلاعات نیز است. پس تا پایان کار صبر کنید)

–  در پایان عملیات پنجره ای با پیغام اتمام رمزگذاری نمایان می شود.

دقت کنید که BitLocker باعث می شود که هربار با روشن کردن سیستم رمز درایو را وارد کنید. اما با ورود پسورد تا پایان خاموش شدن کامپیوتر نیازی به ورود مجدد پسورد نیست.

Encrypted computer disk drives