جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

زمینه‌های احداث و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان مرکزی تسهیل شود - نمایش محتوای خبر

 

 

زمینه‌های احداث و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان مرکزی تسهیل شود

زمینه‌های احداث و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان مرکزی تسهیل شود

زمینه‌های احداث و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان مرکزی تسهیل شود

معاون استاندار مرکزی با بیان اینکه زمینه‌های احداث و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان

مرکزی تسهیل شود، گفت: محیط زیست نگاه غیرتعاملی و سخت‌گیرانه در بخش نیروگاه‌های خورشیدی را به نگاه تعاملی تبدیل کند.

ظفر افشون  در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک، با اشاره به وقوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی اظهار داشت: اقدامات خوبی در زمینه مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان مرکزی انجام شده و همه مسائل مربوط به مقابله با آنفلوآنزای پرندگان و حیات واحدهای مرغداری با جدیت دنبال می‌شود.

وی افزود: این درحالی است که دستگاه های متولی در استان در طول روزهای گذشته اقدامات خوبی را انجام داده‌اند و باید به نحوی عمل شود که شیوع این بیماری از شهرستان اراک فراتر نرود.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی گفت: در حال حاضر در استانی مانند همدان، استفاده از نیروگاه های خورشیدی شروع ‌شده و امیدواریم با تعامل و همکاری دستگاه‌های ذیربط براساس یک نگاه سازنده و مثبت به نیروگاه‌های خورشیدی، موانع در مسیر راه احداث و راه‌اندازی این نیروگاه‌ها در استان برداشته شود.

افشون ادامه داد: تقاضاهایی برای راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان وجود دارد این درحالی است که تجربه راه‌اندازی نیروگاه های خورشیدی در کشور کمتر وجود دارد و قوانین و مقرراتی که در این حوزه ملاک عمل قرار می‌گیرد مربوط به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی است که با حوزه نیروگاه‌های خورشیدی ارتباط زیادی ندارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با انتقاد از نگاه مشترک به هر 2 بخش نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و واحدهای نیروگاهی خورشیدی گفت: بسط دادن مقررات مربوط به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی به واحدهای نیروگاهی خورشیدی کاری اشتباه و غیرمنطقی به شمار می‌رود.

وی افزود: به عنوان مثال بحث ایجاد فضای سبز توسط نیروگاه‌ها باتوجه به بهره‌گیری آنها از انرژی‌های پاک نوین، یک نگاه غیرتعاملی قلمداد می‌شود.

افشون خاطرنشان کرد: سبب تغییر نگرش از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی به انرژی‌های نوین و نیروگاه های خورشیدی کاهش آلایندگی و حفظ محیط زیست است که  در چنین شرایطی باتلاش‌های انجام شده، زمینه احداث این نیروگاه ها در استان فراهم گردیده است که با توجه به  کمبود منابع آبی، انتظار ایجاد فضای سبز 20درصدی توسط این نیروگاه‌ها نیازمند بازنگری و تعدیل است.