سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

زالیان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

زالیان

Loading the player...

دانلود

 

زالیان کهن سرزمینی است که در فراخی دشتهایش پیوند پلی است دیرینه سال بنام پل دوآب که بر روی رودخانه قره چای واقع شده، قرار دارد و بجا مانده از دوره قاجار است و کوه زیبا و بلند و بنام لجور به ارتفاع 2800 متر در مقابلش قرار دارد.

زالیان در شهرستان شازند در جنوب غربی استان مرکزی به وسعت 963 کیلومتر مربع در مجاورت کوه لجور در پهنای 69 پارچه آبادی در قالب سه دهستان بزرگ در خود جای داده است دهستان پل دوآب دهستان زالیان و دهستان نهرمیان و قره چای رودخانه همیشه روان است که سبزی و سرزندگی را نثار بالا و شیب زالیان نموده است. دامداری به مدد چراگاههای پرمایع شغل اصلی مردمان و درکنارش کشاورزی به برکت خاک مرغوب و پرحاصل بطور ویژه رکن اصلی اقتصاد و معیشت مردم زالیان را تشکیل می دهد اکنون 27000 هکتار از پهنه وسیع این ناحیه زیر کاشت گندم می باشد.

زالیان در فلات مرکزی ایران در همسایگی لرستان و همدان در مسیر ترانزیت جنوب و غرب کشور. زالیان بدلیل دارا بودن کوههای بلند صخره ای شناخته شده در ایران همچون شاهزنده، لجور و آلاداغ با پیشینه ای افسانه ای و دره هایی پرنشیب و وهم انگیز از جایگاه ویژه ای برای گردشگران بویژه کوهنوردان است و یکی از سه دیواره مهم صخره نوردی ایران در زالیان بر بلندای قله لجور به ارتفاع 350 متر قرار گرفته است.

زالیان تاریخی هزاران ساله دارد و دارای غارهای افسانه ایست. زالیان یکی از مراکز تولید میوه های زردآلو، شلیل و هلو و سیب و انگور و ...است