روستای نجف آباد

 

روستای نجف آباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان فرمهین و ۶۰ کیلومتری شهر اراک در منطقه سر سبز و زیبای فراهان واقع شده است

اولین ساکن این روستا محمدزمان سلطانی مقیمی نام داشته است، که بعد از آشوب‌های بسیار از ولایت ذلف اباد فراهان اخراج شده است. محمد زمان سلطانی مقیمی دارای سه فرزند پسر بوده است، که بعد از فوت ایشان هر یک از پسران با نام خانوادگی زمانی، سلطانی و مقیمی تغییر نام داده‌اند. در اوایل این خانواده با اسب از روستای نجف اباد به ولایت ذلف اباد در تردد بوده‌اند، که با ساخت یک بنا دیدبانی در این مکان استقرار پیدا می‌کنند و با زحمت‌های فروان شروع به ساخت باغ و بنا در کنار قنات روستا می‌نمایند.

اولین عمارتی که در روستای نجف اباد فراهان بنا شده است، منزل مسکونی ابراهیم خان زمانی است که در کنار قنات این روستا بنا شده است. در اوایل به صورت یک عمارت دیدبانی بوده است و بعدها بصورت یک بنای مسکونی ایجاد شده است. دومین بنا مسکونی مربوط به محمدخان زمانی است که در ضلع غربی آن یک برج دیدبانی بنا گردیده است در روستای نجف آباد  مراسم تعزیه خوانی (شبیه خوانی) تاریخچه‌ای دیرینه دارد. و اهالی روستا اهمیت خاصی برای آن  قائل هستند. در این روستا هر ساله در دهه محرم مراسم تعزیه خوانی برقرار است  و تعزیه خوانان با صدایی گرم و سوزناک، واقعه تاسوعا و عاشورا را برای عاشقانان امام حسین (ع) به تصور می‌کشند و اجرا می‌کنند. از محصولات اصلی گندم، جو، دانه‌های روغنی وکشت یونجه می‌توان نام برد. البته انگور، درختان سیب، گلابی، سنجد، سبزی جات، به، آلو چه‌های مختلف، زرد آلو،... به صورت مصرفی کشت و برداشت می‌شود.

کلمات کلیدی: روستای نجف آباد، شهرستان فرمهین،استان مرکزی، محمدزمان سلطانی ،مقیمی، تعزیه خوانی، گندم

Key word: Najaf Abad villageجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
(اولین عمارتی که در روستای نجف اباد فراهان بنا شده... سیدنوشاد ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ ۱۸:۱۶
با سلام . اطلاعات زیاد صحیح نیست . نیاز به تحقیق... سیدنوشاد ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ ۱۲:۱۴

سیدنوشاد
(اولین عمارتی که در روستای نجف اباد فراهان بنا شده است، منزل مسکونی ابراهیم خان زمانی است که در کنار قنات این روستا بنا شده است. در اوایل به صورت یک عمارت دیدبانی بوده است و بعدها بصورت یک بنای مسکونی ایجاد شده است. دومین بنا مسکونی مربوط به محمدخان زمانی است)
متاسفانه این اطلاعات صحیح نمی باشد . با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که این بناها در ابتدا متعلق به شخص دیگری بوده و افراد مذکور بعدها واگذار شده است .
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ ۱۸:۱۶
سیدنوشاد
با سلام . اطلاعات زیاد صحیح نیست . نیاز به تحقیق بیشتری دارند . بنده درخدمت هستم .

پاسخ:

با تشکر فراوان لطفا اطلاعات تکمیلی را از طریق ایمیل سایت ارسال فرمایید
-1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ ۱۲:۱۴