جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

روستای خلج مالمیر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای خلج مالمیر

Loading the player...

دانلود

روستای خلج در استان مرکزی و از توابع شهر اراک و شازند ، در بخش سربند واقع شده و از سمت جنوب به شهر بروجرد و دشت سیلاخور منتهی میشود که با عبور از تواندشت و بیاتان ، در محلی به نام تک درخت وارد جاده بروجرد می شود.

به جهت مجاورت خلج با روستای مالمیر و اهیمت و شهرت بیشتر مالمیر ، این روستا به خلج مالمیر شهرت یافته است.

روستای خلج در دهه ۵۰ و قبل از آن ، جمعیت زیادی داشته ولی رفته رفته به دلیل مهاجرتهای بی رویه در دهه ۵۰ و ۶۰  جمعیت روستا کاهش یافت و در حال حاضر حدود ۱۵۰نفر می باشد.

امامزاده غایب از اماکن مقدس برای خلجی ها بوده و نذر و نیاز ها و مراجعات هیئت سینه زنی در روز عاشورا و همچنین حضور زائرین از روستاهای مجاور ، از موارد قابل توجه این امام زاده می باشد.

روستای خلج دارای دو مسجد (مچد) قدیمی است، که یکی آنها در سالهای اخیر، کاملا تخریب و به شکل نوین و مطلوبی نوسازی و به نام مسجد باب الحوائج نامگذاری شده است.

زبان مردم خلج ، ترکی قشقایی و شغل غالب اهالی کشاورزی و دامداری است، از جمله محصولات کشاورزی: گندم، جو ، یونجه و نخود و لوبیا و میوه های مختلف مثل گردو ، بادام ،زرد آلو، آلبالو، سیب ،هلو ، انگور .. و انواع سیفی جات و سبزیجات است که بیشتر جنبه خودکفایی و در حد مصرف خانوارها کاشته میشود.

روستای خلج دارای باغ و بیشه ها و چشمه ها و طبیعت زیبایی است که از جمله آنها : باغ و چشمه صفایه ، هرنگ، مرفیج، قز بولاغی، اریگ بولاغی، قلته، گدیگ، سوماخلی، فرح چمه، عباس آباد دره سه، آقا دره سه، خانمی دره سه، نوه گله، اسماعیل آباد باغه، تک درخت و همچنین چشم اندازهای کوه کارگاه ، کوه تپار - کوه قره گینه - کدیگ و صخره زیبای شیش می باشد .

برای رفتن به خلج ، از خروجی شهر شازند، به سمت آستانه و گردنه زیبای سرسخت و پاکل و با عبور از هندودر و خنادره و مالمیر به دهات خلج می رسیم .