روستای تاریخی هزاوه

 

روستای تاریخی و زیبای هزاوه واقع در 18 کیلومتری شمال غربی اراک، در شیب آرام دامنه کوههای غربی اراک دارای بافتی  پلکانی و متراکم است هزاوه در دل دامنه های صخره ای است  و روستایی در قرون 7 و 8 هجری و به دوره ایلخانیان برمی گردد.

هزاوه یکی از زیباترین روستاهای استان مرکزی است که زادگاه مفاخری همچون  امیرکبیر و قائم مقام فراهانی دلیر مردانی که آرامگاه جد بزرگوارشان بر بالای کوه  حاج مبارک در روستای هزاوه قرار دارد.آرامگاه امامزاده سلطان سید احمد از نسل امام زین العابدین (ع) مرد پاک سرشتی که فرزندانش از امیرکبیر تا آیت الله خامنه ای چهره های ماندگار این سرزمین شده اند.

این امامزاده در زمان شاه عباس صفوی بنا گشته است و در پس گذر ایام استوار میزبان زائران است. فصل های کوهستانی، بهار و تابستانی معتدل و زمستانی سرد وجود چشمه سارهای متعدد و خاک خوب  و حاصلخیز و اقلیم مناسب شرایط مساعدی را برای رشد و پرورش تاکستانهای انگور فراهم کرده است. در این منطقه کوههای بلند بسیار زیاد است که به جابجایی ابرها و بارش باران کمک می کند . پس از باران کوههای بلند آب را از دامنه سنگی دامنه ها جاری می سازد و باغها را سیراب می کند .تاکستانها  بر شیب دامنه کوههای بلند به ارتفاع  2735 متر در وسعتی سبز بیش از 20 کیلومتر زیبایی باغهای انگور به چشم می خورد.

هزاوه با اقلیم کوهستانی و آب و هوای مناسب برای باغداری و دارای مزارع وسیع انگور می باشد و گونه های مختلفی از انگور در رنگ ها و شکلهای مختلف در هزاوه پرورش می یابد.

 

Loading the player...