جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

روستای آهو - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای آهو

Loading the player...

دانلود

 

«روستای نمونه گردشگری آهو» که در 5 کیلومتری شمال آشتیان قرار دارد، از غرب به گَرَکان و از شمال به تفرش و از شرق به روستای فوجرد منتهی می‌شود.

باغات سرسبز همراه با ميوه هاي خوش رنگ اعم از گيلاس، زردآلو، آلبالو، گردو، بادام و....شادابي و طراوت خاصي به روستا داده است. همچنین وجود باغچه‌ها و زمینهای کشاورزی کوچکی در کنار خانه‌های اهالی، زیبایی این روستا را دوچندان می‌نماید.

این روستا دارای دو امامزاده به ثبت رسیده به نام‌های امامزاده عبدالله و امامزاده شهربانو می‌باشد، که به دلیل موقعیت جغرافیایی این دو مکان نسبت به روستا به امامزاده بالا و امامزاده پایین معروف است.

در مورد نام روستا، عده‌ای اعتقاد دارند به این دلیل که در حوالی روستا، حیوان آهوی بسیاری زندگی می‌کرده، نام روستا را آهو نام نهادند. همچنین واژه «آهو» در زبان سانسکریت «آسورا» بیان می‌شود که از ریشه آسو یا آهو به معنی زندگی و توانایی می‌باشد. آهو یکی از ایزدان آریایی نیز بوده است.

شغل اکثر مردم آهو کشاورزی و باغبانی است و در کنار آن عده‌ای پرورش گوسفند نیز دارند.

قنات‌های متعددی برای روستای آهو به ثبت رسیده از جمله قنات باغات، قنات گلدر و قنات سراب پایین و سراب بالا که این دو هر کدام درکنار 2 مسجد موجود در روستا واقع هستند.

کوه های «ساخت کمر»، «کله ساج»، «سینه سیاه خانی»، «دیزکان »،«چهل دختران»، «کوههای خاکو»، «کوه پشته بزرگ»، «چالکهای سفید گله»، «درش لاقک»، «کمردوشاخ»، «کوه زرد» و «درۀ ملاعلی»، «چشمه سرخ»، «گردنۀ فوجرد»، «کوه کلاغ میز»، «درۀقاش نسار»، «درۀ پشت تخت وکوه پشت تخت»، دره وکوه «ازنو»، «درۀ عضوا»، «درۀگشگاه» و کوه «چاله ذغال» اطراف روستای آهو را تشکیل می دهند.

لازم بذكر است اين روستا داراي دو پايگاه خبري فعال بنام هاي آهو نيوز و خبرگزاري روستاي نمونه گردشگري آهو مي باشد كه وظيفه اطلاع رساني و اعلام خبرهاي روز روستاي آهو و منطقه را برعهده دارند.