سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

رودخانه قره‌چای (زرین رود) (4) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

رودخانه قره‌چای (زرین رود) (4)

 

رودخانه قره چای (زرین رود)


قره‌چای رودی است که از ارتفاعات استان همدان و نیز ارتفاعات شهرستان شازند از توابع استان مرکزی سرچشمه گرفته و به دریاچه قم می‌ریزد.

طول این رود خانه ۵۴۰ کیلومتر و وسعت حوزه آبریز آن حدود ۲۳۹۲۱ کیلومتر مربع است. شاخه جنوبی آن از کوه‌های سربند و راسوند و تالاب عباس آباد، کله و نهرمیان سرچشمه می‌گیرد . این شاخه‌ها در محل پل دو آب به هم پیوسته، رود واحدی را به نام چرّا یا «شرا» تشکیل می‌دهند، ابتدای رود چرا به دلیل عبور از روستای اسکان به سراب اسکان نیز شهر دارد. سپس رود چرا با عبور از منطقه و سیراب کردن زمین های کشاورزی و باغات میوه این منطقه در جهت شمال به شاخه غربی قره چای می‌پیوندد .

به لحاظ اقتصادی تولید سیفی جات همانند گوجه و میوه هایی چون انواع آلو، هلو، سیب، گیلاس و آلبالو در طول مسیر رود به خصوص در منطقه شراء نقش بی نظیر زرین رود در اقتصاد استان مرکزی را می‏رساند.

این رودخانه از ابتدای حوزه آبریز در ارتفاعات شازند و در طول مسیر زیبایی های طبیعی بکری را به وجود آورده که در طول فصل گرما، بهار و پاییز میزبان مسافران استانی و خارج از استان است. سراب عباس آباد، پنج علی، پل دوآب، سراب اسکان و بسیاری از نقاط دیگر از جمله مکانهای دیدنی قره چای (زرینه رود) است.

کلمات کلیدی:

رودخانه قره‌چای، رود خانه زرین رود، منطقه چرّا یا شراء