جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

ذرات معلق در هوای اراک بالاتر از استانداردهای زیست محیطی است - نمایش محتوای خبر

 

 

ذرات معلق در هوای اراک بالاتر از استانداردهای زیست محیطی است

ذرات معلق در هوای اراک بالاتر از استانداردهای زیست محیطی است

ذرات معلق در هوای اراک بالاتر از استانداردهای زیست محیطی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: میزان ذرات معلق در هوای اراک در روز چهارشنبه بالاتر از استانداردهای زیست محیطی است و بر اساس اعلام مرکز پایش کیفیت هوا، شرایط برای گروه های جمعیتی حساس، ناسالم است

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: غلظت ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در هوای اراک بر اساس گزارش ثبت شده مرکز کنترل کیفیت هوا، در صبح روز چهارشنبه به 54 میکروگرم بر متر مکعب رسید که فراتر از شاخص های استاندارد و بیانگر وضعیت هشدار و یا نارنجی است.

وی بیان کرد: شاخص کیفیت هوای اراک در 24 ساعت گذشته به 135 رسید که نشانگر وضعیت ناسالم برای گروه های سنی حساس بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تمام روزهای هفته گذشته و چهار روز از روزهای این هفته ، هوای کلانشهر اراک کیفیت ناسالم داشته و توصیه می شود گروه های حساس جمعیتی نظیر کودکان، زنان باردار، سالمندان، بیماران قلبی، ریوی و سخت درمان تا حد امکان از حضور و تردد در فضای شلوغ شهری بپرهیزند.


ابراهیمی کارنامی گفت: شاخص سنجش استاندارد زیست محیطی ذرات معلق با قطر کمتر از دو و نیم میکرون 35 میکروگرم بر متر مکعب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: وجود ریزگرد در هوا در طولانی مدت موجب بروز بیماری های مختلف می شود و این آلاینده می تواند تا عمیق ترین بخش دستگاه تنفسی نفوذ کند.

ابراهیمی کارنامی عنوان کرد: کلانشهر اراک در کارنامه زیست محیطی خود در سال جاری، 76روز را با کیفیت هوای ناسالم سپری کرده که 9 روز در شرایط ناسالم برای تمام گروه های جمعیتی و 64 روز با کیفیت هوای ناسالم برای گروه های حساس جمعیتی بوده است.

وی عنوان کرد: اراک به دلیل همجواری با تالاب کویری میقان، در معرض چشمه های تولید غبار نمکی و ایجاد ریزگرد با منشاء محلی در کنار گرد و غبارهای وارداتی است و می طلبد که راهبردهای هدفمند برای مهار این کانون ها از سوی مسئولان با جدیت دنبال شود.