رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

دکتر مُوسِس نیسانیان (2) - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دکتر مُوسِس نیسانیان (2)

 

دکتر مُوسِس نیسانیانمُوسِس در سال 1901 میلادی ( 1280 شمسی ) در آقباک (باشکاله) یکی از شهرهای ارمنستان غربی واقع در ترکیه فعلی به دنیا آمد.

وی از کودکی تا نوجوانی در مدرسه ارامنه آن شهر به تحصیل پرداخت. در سال 1914 میلادی ( 1293 شمسی ) هنگامی که موسس 13 ساله بود، حاکمان عثمانی دست به قتل عام ارامنه باشکاله زدند و پدر و مادر و خویشاوندان موسس همگی کشته شدند.

گروهی از کودکان و نوجوانان ارمنی که اولیای آنان به قتل رسیده بودند و موسس هم جزو آنان بود، تحت حمایت یکی از شیوخ کُرد عثمانی قرار می گیرند و او برای نجات جان آنان، هویّت ارمنی آنان را پنهان نگاه می‏دارد. سال بعد موسس به ایران گریخته وارد سلماس می شود سپس به تبریز رفته و در مدرسه ارامنه تبریز دو سال دیگر به تحصیل ادامه داد سپس به مدّت سه سال در دانشکده پزشکی ایروان به تحصیل طبّ مشغول می­شود.

موسس سپس عازم کشور فرانسه شد و بقیه تحصیلات پزشکی خود را در دانشکده طبّ دولتی پاریس ادامه داد تا بالاخره با موفقیّت دوره پزشکی را در دانشگاه سوربن پاریس گذراند و به دریافت دکترای پزشکی با درجه عالی نایل گردید. دکتر موسس نیسانیان در سال 1310 شمسی با همسر و فرزندانش به اراک ( سلطان آباد ) آمده و این شهر را برای اقامت و کار برگزید و به مدت سی سال، تا سال 1340 شمسی در اراک ماند.

در آن زمان پزشک تحصیل کرده در اراک کم بود و بیشتر طبابت توسط حکیم ها انجام می گرفت. دکتر نیسانیان مردی بود باهوش و در تشخیص و درمان بیماریهای داخلی و بیماریهای بومی اراک استعدادی شگرف و باورنکردنی داشت، در تمام مدتی که در اراک به کار پزشکی اشتغال داشت، بهترین پزشک بیماریهای داخلی به شمار می رفت، و پزشک دیگری نتوانست نظیر او باشد.

این طبیب عالی مقام پس از سالها خدمت به جامعه خود و مردم استان مرکزی که به آنان عشق می ورزید در سال 1341 هجری شمسی چشم از جهان فرو بست. پیکر وی در قبرستان ارامنه مرسلی ملّی دولاب تهران به خاک سپرده شد.

کلمات کلیدی: دکتر مُوسِس نیسانیان، ارامنه

Key word: Doctor Neysanian, Neysanian Street