رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

دکتر مظاهر مصفا - نمایش محتوای صدا

 

 

دکتر مظاهر مصفا

دکتر مظاهر مصفا

 

دکتر مظاهر مصفا


 

دکتر مظاهر مصفا فرزند اسماعیل مصفا در سال ۱۳۱۱ در خانواده ای با فرهنگ از اهالی تفرش به دنیا آمد. دوران تحصیلات اولیه خود را در مدرسه حکیم نظامی قم سپری کرد و تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی تا اخذ درجه دکتری از دانشگاه تهران ادامه داد. هم زمان با ادامه تحصیل به استخدام آموزش و پرورش درآمد و مدتی هم رئیس فرهنگ قم بود و چندی هم ریاست مدرسه عالی قضایی قم را به عهده داشت .

برادر بزرگ تر وی دکتر ابوالفضل مصفا و خواهر وی خانم دکتر مصفا (مادر فؤاد حجازی آهنگساز معروف) از استادان زبان و ادبیات فارسی هستند .

او در جوانی با دکتر امیربانو کریمی (استاد ادبیات دانشگاه تهران) دختر امیری فیروزکوهی (شاعر معروف معاصر) ازدواج کرد و از وی صاحب فرزندانی شد که از آن جمله اند: علی مصفا (بازیگر سینما و تلویزیون و همسر لیلا حاتمی )، کیمیا مصفا( عروس دکتر سید جعفر شهیدی ، گلزار مصفا و امیر اسماعیل مصفا دارای مدرک دکتری فیزیک .

دکتر مظاهر مصفا یکی از قصیده سرایان ایرانی بعد از ملک الشعرای بهار است. وی در کشورهای افغانستان و هند و دیگر کشورهای فارسی زبان نیز دارای شهرت است .

دکتر مصفا از شاعرانی است که بیش از هر چیز به شیوه کلاسیک فارسی دلبستگی دارد در میان اثار مصفا تقریبا استفاده از تمام محور شعر فارسی دیده می شود. وی با این طبع ازمایی گسترده چیرگی خود را بر سخن نشان داده است و از سویی او را یکی از مخاطبان سرسخت شعر نو ساخته است.

از جمله اثار دکتر مصفا میتوان به تصحیح و مقابله دیوان حکیم ابوالمجد بن ادم سنایی غزنوی،تصحیح و مقابله دیوان نظیری نیشابوری،تصحیح و مقابله دوره مجع الفصحا و مجموعه اشعار در شش جلد به نام های سپید نامه، توفان شن،سی پاره،ده فریاد، و شب های شیراز اشاره کرد.

کلمات کلیدی: دکتر مظاهر مصفا،شهر تفرش،استان مرکزی،پدر علی مصفا، قصیده سرای،


Key word: Doctor mazaher Mosaffa, Tafresh city