رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

دکتر سید محمد شهرجردی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دکتر سید محمد شهرجردی

مدت پادکست : 2:16

سید محمد فرزند حاج سید طاهر شهرجردی در 8 تیرماه 1315 شمسی در شهر اراک ، محله حصار ،کوچه سعدی متولد شد . دوره شش ساله ابتدایی را در دبستان هدایت و دوره شش ساله متوسطه را در دبیرستان صمصامی گذرانید و در سال 1334 شمسی دیپلم کامل متوسطه در رشته طبیعی را بدست اورد .سید محمد در شهریور ماه 1334 شمسی در کنکور دانشکده پزشکی تهران شرکت نمود و با قبول شدن در کنکور در آن دانشکده به تحصیل مشغول شد و در سال 1341 دیپلم دکترای پزشکی عمومی را دریافت کرد و بلافاصله در رشته تخصصی چشم پزشکی دانشکده تهران به تحصیل پرداخت و پس از چهار سال در تاریخ 8 دی ماه 1345 موفق به اخذ دیپلم تخصص در رشته چشم پزشکی گردید. و بعد از ان یکسال و نیم دوره خدمت نظام وظیفه را در شهر کرمانشا بسر برد.دکتر شهرجردی به جهت دارا بودن هوش سرشار و کوشش فراوان در سراسر دوران تحصیل ممتاز بود و به همین سبب پس از پایان دوره خدمت وظیفه موفق شد از یک دانشگاه معتبر کشور کانادا برای ادامه تحصیل در رشته ی فوق تخصص چشم پزشکی پذیرش بدست اورد و مقدمات سفر خود را هم به ان کشور فراهم نمود ، که ناگهان متوجه یک مشکل پزشکی شهر اراک شد ، بدین شرح ، که دو سال بود در آن شهر چشم پزشک وجود نداشت و یکی از خواست های مردم اراک ، این بود که چشم پزشکی در آنجا شروع به کار نماید .سید محمد به درستی و به فراست دریافت که برای مردم زادگاهش می تواند مفید و موثر باشد، بدین لحاظ از تصمیم خود عدول کرده و از مسافرت به کانادا صرفنظر نمود و در شهر اراک به خدمت چشم پزشکی مشغول شد .دکتر شهرجردی در سال 1347 شمسی در اراک به استخدام شیر و خورشید سرخ در امد که بدان جهت صبح ها در بیمارستان اشتغال داشت و بعد از ظهرها در مطبش کار می کرد .

در سال 1357 شمسی شیر و خورشید سرخ بورس یکساله ای برای دکتر شهرردی در نظر گرفت و او را به کشور انگلستان فرستاد ، که موفق شد در دانشگاه لندن دیپلم فوق تخصص چشم پزشکی را کسب نماید

پس از بازگشت از این سفر به ایران در بهمن ماه 1358 شمسی دکتر شهرجردی ده سال طبابت در اراک را کافی دانست و در تهران مقیم شد و چون برای تدریس صلاحیت پیدا کرده بود، از سال 1359 شمسی به عضویت هیات علمی دانشگاه پذیرفته شد و در تهران در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه شهید بهشتی و دانشکده پزشکی قدس به تدریس و آموزش چشم پزشکی پرداخت و مطب خود را هم در تهران دایر کرد. دکتر شهرجردی در سال 1363 شمسی عازم کشور فرانسه شد و با توقف یک سال موفق بگذرانیدن ((دوره اشعه )) گردید.

دکتر سید محمد شهرجردی در سال 1363 ازدواج کرده و دارای دو دختر و یک پسر  است . دکتر  شهرجردی در سال 1379 بدرود حیات گفت و در تهران مدفون گشت  .


کلمات کلیدی: دکتر سید محمد شهرجردی، شهر اراک، محله حصار، دبیرستان صمصامی ،دانشکده پزشکی تهران، فوق تخصص چشم پزشکی، شهر کلرمونت، یاگ لیزه


" در نگاه بیشتر ببینید "