رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

دفینه دلیجان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دفینه دلیجان

   

 

این مستند از خلال حرکت چند غار نورد درون غار چال نخجیر دلیجان و با استفاده از گفتار متن که لحنی شاعرانه دارد به معرفی این غار و شگفتی های طبیعی آن می پردازد.

غار چال‌نخجیر غاری واقع در شهرستان دلیجان در استان مرکزی کشور ایران است. این غار در میان راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر و در دامنه کوه تخت واقع شده است. غار در سال ۱۳۶۸ در به صورت اتفاقی و در اثر انفجار برای جستجوی آب توسط سازمان آب دلیجان کشف شد. قدمت غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزء غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود. در انتهای غار دریاچه‌ای هست که امکان قایقرانی در آن وجود دارد. منحصر به فرد بودن نهشته‌ها، دسترسی آسان به غار، خودترمیمی به دلیل زنده بودن و تهویه مناسب هوای درون غار از ویژگی‌های خاص غار می‌باشد. این غار در سال ۱۳۸۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید .

کلمات کلیدی: ديدنيهاي تاريخي استان مرکزی- جاذبه هاي تاريخي استان مرکزی - جاذبه هاي گردشگري استان مرکزی- اماکن تاريخي استان مرکزی - آثار باستاني استان مرکزی - آثار باستاني ايران- مناطق توريستي-دلیجان - بناهاي تاريخي دلیجان - بناهاي قديمي استان مرکزی- آثار تاريخي دلیجان- ديدنيهاي دلیجان- آثار ملي ايران- دفینه دلیجان – غار چال نخجیر دلیجان

Cave

     

 
" در نگاه بیشتر ببینید "