سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

در بخش جراحی شلوغ‌ترین بیمارستان استان مرکزی چه می‌گذرد - نمایش محتوای خبر

 

 

در بخش جراحی شلوغ‌ترین بیمارستان استان مرکزی چه می‌گذرد

در بخش جراحی شلوغ‌ترین بیمارستان استان مرکزی چه می‌گذرد

در بخش جراحی شلوغ‌ترین بیمارستان استان مرکزی چه می‌گذرد
جراحی مغز از بینی در راه ولیعصر

13 نوامبر مصادف با 23 آبان روز جهانی اتاق عمل است، روزی که شاید در سال‌های اخیر کمتر به آن توجه شده باشد، اما مسلما گرامیداشت این روز و قدردانی از افرادی که ساعت‌های تمام حواس خود را برای جراحی و نجات یک نفر به کار می‌گیرند، نباید تنها به یک تبریک خلاصه شود.

به همین بهانه به گفتگو با مترون و سوپروایزر اتاق عمل بیمارستان ولیعصر(ع) نشستیم تا از امکانات و ظرفیت های بخش جراحی و اتاق عمل شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین بیمارستان استان مرکزی برایمان بگوید.

"اسفند رضازاده" به مناسبت روز جهانی اتاق عمل با اشاره به سختی کار تیم اتاق عمل که در طول شبانه‌روز و گاه بی‌وقفه باید کار جراحی را پی بگیرند، گفت: بیمارستان ولیعصر(ع) اراک دارای دو اتاق عمل است که یک اتاق در اورژانس برای جراحی‌های فوریتی با نام اتاق عمل سرپایی ارائه خدمت می‌کند و دیگری مربوط به اعمال جراحی اصلی است.

وی تعداد تالارهای اتاق عمل اصلی بیمارستان را 9 تالار همراه با یک اتاق گچ و یک واحد استریل مرکزی که دارای سه دستگاه اتوکلاو، یک دستگاه پلاسما و دو دستگاه ست‌شور - که به طور مکانیزه ست‌های آلوده را شست‌وشو می‌دهد- است، عنوان کرد و افزود: از نظر تجهیزات هیچ مشکلی در بخش وجود ندارد و بهسازی صورت گرفته کیفیت کار را به شدت افزایش داده است.

رضازاده با اشاره به گرانقیمت بودن تجهیزات اتاق عمل که عموما وارداتی است و از آلمان تامین می‌شود، به شست‌و‌شوی آنها بوسیله آب فاقد سختی اشاره کرد تا آسیبی به آنها وارد نشود و بتوان زمان بیشتری از آنها استفاده کرد و گفت: در این 9 تالار انواع جراحی‌های عمومی، جراحی قفسه سینه یا توراکس، جراحی سیستم کلیه و مجاری ادرار یا ارولوژی، جراحی اعصاب مرکزی شامل مغز، ستون فقرات گردنی و کمری و انواع جراحی ارتوپدی اجام می‌شود

اتاق عمل ولیعصر یک مجموعه رفرنس است

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در این مرکز در زمینه جراحی عمومی، ارتوپدی، ارولوژی و مغز از هر مرکز دیگری خودکفاتر هستیم، البته دستگاه سنگ‌شکن برون‌اندامی در اختیار نداریم و دستگاه فعلی درون‌اندامی است، عنوان کرد: خوشبختانه در زمینه مغز و اعصاب از اعزام به پایتخت کاملا بی‌نیاز هستیم و مرکز رفرنس محسوب می‌شویم. با توجه به تعداد پزشکان و جراحان و تجهیزات خریداری شده اعمال جراحی موفقی در مرکز به انجام می‌رسد که این امر حاصل تلاش کادر اتاق عمل بیمارستان است.

مترون بیمارستان ولیعصر اراک با بیان اینکه یک بریدگی ساده یا یک تومور مغزی هر دو نیازمند جراحی و نیازمند اتاق عمل است و با اشاره به اینکه از نظر تعداد طی دو سال اخیر 30 درصد افزایش اعمال جراحی در بیمارستان به ثبت رسیده است، تصریح کرد: در کنار افزایش کمی اعمال از نظر کیفی شدن نیز جراحی‌های موفقی انجام شده است و این مرکز با توجه به بهسازی مرکز از نظر پزشک، پرسنل، تجهیزات، ابزار و امکانات تن به انجام جراحی‌های سنگین‌تر، پیچیده‌تر و پرخطرتر داده است و می توان گفت که کیفیت کار و تبحر تیم جراحی به این جایگاه رسیده است که همه اعمال جراحی در این مرکز انجام می شود و نیازی به انتقال به پایتخت نیست.

وی اظهار کرد: استان مرکزی و اراک در مسیر مواصلاتی قرار دارد و همیشه بیمارانی تصادفی و تروما حرف اول را در این مرکز می‌زنند، از طرفی حضور صنایع مادر و بزرگ این استان را حادثه‌خیز کرده است، به همین دلیل اکثر خدمات و جراحی‌ها در این راستا انجام می‌شود و به ترتیب حوادث شهری و خانگی در جایگاه دیگر قرار می‌گیرد و به تبع آن جراحی ارتوپدی، عمومی و  اعصاب حرف اول را در بین جراحی‌های این مرکز می‌زنند.

رضازاده با بیان اینکه بیماری که تصادف می‌کند شاید فقط دچار یک شکستگی نباشد و در کنار آن خونریزی و پارگی سیستم داخلی و آسیب به مغز و صورت نیز داشته باشد که نیاز دارد به صورت مناسب ترمیم شود، گفت: گفتن این تعداد مشکلات ساده است، اما رسیدگی به این آسیب ها در کنار هم بسیار کار دشواری است.

وی عنوان کرد: در کنار تیم اتاق عمل، ماشین‌های بیهوشی با جدیدترین تکنولوژی روز کار می‌کنند خاصه در جراحی اعصاب که فقط برای این اعمال ساخته شده‌اند تا بیمار را برای طول مدت بیشتری بیهوش نگه دارند. سعی ما بر این است از هر امکاناتی بهترین را به منظور خدمات‌رسانی مناسب استفاده کنیم، اما مرکز آموزشی‌درمانی ولیعصر به مانند مراکز دولتی دیگر تبلیغات ضعیفی دارد. البته به قدری بیمار وارد مرکز می‌شود که جایی برای تبلیغ برای جذب بیمار نیست، اما شایسته است که امکانات موجود و تلاش تیم درمانی بیمارستان انعکاس داده شود تا مردم با خاطری آرام وارد مرکز شوند.

سوپروایز اتاق عمل بیمارستان ولیعصر با اشاره به خدمات جراحی و درمانی که در این مرکز ارائه می‌شود به انجام اقداماتی به منظور رفاه حال همراهان بیماران اشاره کرد و افزود: بیمار و همراه بیمار با ورود به مرکز نگران و آشفته هستند و سعی ما علاوه بر درمان در درجه اول باید به امر آرامش آنها نیز معطوف شود، به همین منظور سیستم اعلام وضعیت بیمار در اتاق عمل در نظر گرفته شده است که زمان ورود و خروج، آغاز و پایان جراحی، انتقال به ریکاوری و خروج در آن منعکس می‌شود و بیماران می توانند از این طریق از وضعیت بیمار خود اطلاع پیدا کنند چراکه درب اتاق عمل بسته است و این شرایط اضطراب را  دوچندان می‌کند ولی در صورت استفاده از چنین سیستمی همراه در جریان وضعیت بیمار قرار گرفته و اضطراب او کاهش پیدا می کند

جراحی مغز از راه بینی در راه ولیعصر

وی با اشاره به انجام برخی اعمال جدید و نوین در بیمارستان بیان کرد: برخی اعمال در بضاعت بیمارستان خصوصی و درجه یک هستند، اما برخی دیگر مانند جراحی مغز از راه بینی در دستور کار مرکز قرار دارد. دستگاه مورد نیاز جهت این جراحی خریداری شده و باقی ضمائم در حال خرید است، همچنین دو جراح مغز برای فراگیری این نوع جراحی و استفاده از این دستگاه به آلمان اعزام شده‌اند تا تخصص لازم در زمینه جراحی مغز بدون باز کردن جمجمه را بدست آورند.

رضازاده با تاکید بر اینکه همواره به فکر پیشرفت هستیم و در کنار برنامه توسعه‌ای برنامه‌های ثابت خود را فراموش نمی‌کنیم، تصریح کرد: این بیمارستان ظرفیت افزایش جراحی‌ها را دارد و در کنار این اقدامات در حال پیگیری جراحی فک و صورت به شکل تخصصی هستیم علاوه بر آن جراحی عروق را داریم که بدون نیاز به انتقال بیماران به استان‌های دیگر در همین مرکز انجام می‌گیرد، اما باید توجه داشته باشیم که استان مرکزی فقط یک جراح عروق دارد و نمی‌توان انتظار داشت که هر روز 24 ساعته خدمات‌رسانی کند، پس اگر اعزامی در این بخش صورت می‌گیرد به دلیل محدودیتی است که عنوان شد.

وی با اشاره به اینکه این بیمارستان خیرساز است و در ابتدای امر چشم‌انداز خاصی برای آن وجود نداشته است، اما برای بیمارستان جدید افق و آینده در نظر گرفته شدهو فضاها بهینه‌سازی شده است، گفت: در این بیمارستان هرجا که کمبود فضا وجود داشته توسعه افقی صورت گرفته است، درصورتی که همه توسعه‌ها به صورت عمودی انجام می‌شود و این توسعه افقی مشکلاتی را به همراه داشته است. تلاش می‌کنیم با این بضاعت جوابگوی ترافیک فعلی باشیم، اما امروز در نقطه سر به سر هستیم و ترافیک را به سختی پاسخ می‌دهیم.

مجموعه اتاق عمل دائما در حال اورهال است

مترون بیمارستان ولیعصر با بیان اینکه از نظر کادر پزشکی در اتاق عمل کم و کاستی وجود ندارد و سیستم جذب دانشگاه به نحوی است که کم و کاستی‌ها را با پزشکان طرحی جبران می‌کند و از نظر تخصص و فوق تخصص نیز با کمبود پرسنل و جراح مواجه نیستیم، اظهار کرد: از نظر تجهیزات بسیاری از امکانات تهیه شده و اتاق عمل بیمارستان پوست انداخته است. همواره سعی داشتیم که تجهیزات کاربردی و به ‌روز تهیه شود که این امر محقق شد و وضعیت عمومی خوب است.

وی با بیان اینکه کیفیت نقطه پایان ندارد و دائما در حال اورهال کردن خود هستیم، تصریح کرد: کادر اتاق عمل همواره هوشیار و فعال هستند و سعی در خدمات‌رسانی قوی دارند. بعد انسانی این کار در جایگاه اول است، اما قطعا اعداد و ارقام حقوقی که دریافت می‌کنند، قابل مقایسه با خدماتی که ارائه می‌دهند نیست.

وی در خصوص شایعاتی که گاه در مورد این بیمارستان بر سر زبان‌ها می‌افتد، تاکید کرد: بسیاری از مسائلی که مردم در مورد ولیعصر می‌گویند با واقعیت در تضاد است. برخی تجهیزات این بیمارستان حتی در مراکز خصوصی وجود ندارد.

وی در خصوص اقداماتی که برای اتاق عمل این بیمارستان انجام گرفته گفت: چراغ‌های جراحی ال‌ای‌دی تهیه شده که قابلیت تنظیم و کنترل نور و فاقد گرماست، کلیه تخت‌های جراحی به‌روز و اصلاح شده و تقریبا 9 تالار جراحی لحظه‌ای آرام و قرار ندارند و با توجه به تعدد بیماران دائما فعال هستند که این امر قطعا سختی کار و پویایی مجموعه اتاق عمل را نشان می‌دهد