سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

درد کزازی ها هنوز شنیده نشده است! - نمایش محتوای خبر

 

 

درد کزازی ها هنوز شنیده نشده است!

درد کزازی ها هنوز شنیده نشده است!

درد کزازی ها هنوز شنیده نشده است!

روستای کزاز همجوار پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه شازند و در حقیقت همجوار بوی نامطبوع و آلاینده‌های این واحدهای صنعتی است و با این وجود شاهد بی‌اعتنایی و سکوت مسئولین استانی در خصوص این مشکلات هستیم.

آب چاه‌های این روستا به دلیل بهره‌برداری‌های بیش از حد از منابع آبی زیرزمینی توسط این صنایع با افت شدید مواجه شده و باغ‌ها و زمین کشاورزی این روستا در کم‌آبی طعم تلخ تشنگی را چشیدند.

از طرفی مقدار منابع آبی زیرزمینی باقی مانده در این منطقه نیز، به دلیل آلودگی زیست محیطی چاه شماره هفت پتروشیمی شازند آلوده شده است.

قطعا افرادی که حتی یک بار از کنار پتروشیمی شازند عبور کرده‌اند تجربه به یادماندنی استشمام بوی نامطبوع ناشی از فعالیت این واحد صنعتی را داشته‌اند.

این درحالی است که اهالی روستای کزاز این بو را شدیدتر از مسافرین گذری استشمام می‌کنند و سر درد و سوزش گلو همنشین مردم این روستا شده است.

این در حالی است که اداره کل محیط زیست استان مرکزی در خصوص خروج پتروشیمی شازند از لیست صنایع آلاینده که گزارش آن با عنوان" ما قانع نشدیم" بر روی خروجی خبرگزاری قرار گرفت، صراحتا اعلام کرد که پتروشیمی شازند سه سال است که آلودگی هوا ندارد. از طرفی نیروگاه نیز، با این توضیح که از سوخت مازوت استفاده نمی‌کند ادعای عدم آلایندگی دارد و در این هیاهو پالایشگاه نیز، در سکوت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

یقینا طرفداری از آلایندگی یک واحد صنعتی و تعجیل در خروج از لیست صنایع آلاینده با وجود ابهاماتی که در گزارش "ما قانع نشدیم" وجود داشت، اقدامی تاسف برانگیز استان مرکزی است که آیندگان قطعا به تلخی از این موضوع یاد خواهند کرد.

با وجود بیان مشکلات آلودگی‌های زیست‌محیطی و مسائلی که مردم به ویژه اهالی روستای کزاز مجبور به تحمل آن هستند، هیچ پیگیری موثری از سوی مسئولان استان برای این موضوع صورت نگرفته است.

تنها اقدامی که از جانب پتروشیمی شازند به اصطلاح برای دلجویی از اهالی روستای کزاز صورت گرفته به‌کارگیری تعدادی محدود از جوانان بیکار این روستا است.

عضو شورای روستای کزاز  در این رابطه گفت: در آزمون اخیری که پتروشیمی شازند برگزار کرد هفت نفر از رانندگان پایه یک روستای کزاز در این آزمون پذیرفته شده‌اند که بکارگیری آنها قطعا اعلام نشده و گفته شده به زودی به کار گرفته می‌شوند. البته استخدام سه نفر دیپلمه در این شرکت قطعی شده است.

علیرضا امیری با اشاره به بیکاری حدود 100 نفر از جوانان این روستا بیان کرد: دو نفر از اهالی این روستا در پتروشیمی شازند استخدام دائمی هستند و تعدادی از جوانان این روستا نیز، به صورت فصلی با وجود تحصیلات در بخش فضای سبز این واحد صنعتی مشغول به کار می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که از زمان تهیه گزارش"قلب جنین‌های کزاز نمی‌زند" تا به امروز اقدامی برای بهبود شرایط کزاز صورت گرفته نشده است، عنوان کرد: هیچ بازدیدی از کزاز صورت نگرفته و پیگیری در خصوص آلودگی‌های زیست‌محیطی توسط صنایع اطراف روستای کزاز انجام نشده است.