جهش تولید | جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

دبیرستان صمصامیه بیات - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

دبیرستان صمصامیه بیات

Loading the player...

دانلود

 

مدرسه موقوفه صمصامیه بیات به عنوان دومین مدرسه ملی ایران محل تحصیل بسیاری از شاگردان تلاشگر و نخبه شهرستان اراک بوده و با خدمت بیش از یکصد ساله خود پرچم دارآموزش و پرورش نوین در اراک می باشد.

این مدرسه در سال 1312هجری قمری مصادف با 1270ه.ش یعنی توسط حاج ذوالفقار بیات تاسیس شده است. وی به عنوان بانی دومین مدرسه ملی کشور پس از دارالفنون و اولین مدرسه ملی استان مرکزی اقدام به ساخت مدرسه صمصامیه بیات کرده و با آینده‌نگری تمام در سال 1323 هجری قمری با وقف مدرسه مذکور نام خود را در تاریخ فرهنگی استان مرکزی تحت عنوان اولین خیر مدرسه‌‌ساز استان به ثبت رساند.  این دبیرستان قبل از انقلاب اسلامی به صورت ملی اداره می شد وهم اکنون به صورت غیر دولتی برای دومین سال توسط مدیریت سابق دبیرستان دهخدا که قبلا نیز این مدرسه را به صورت مدرسه نمونه مردمی مدیریت نماید. فعالیت خود را آغاز نموده است

مدرسه موقوفه صمصامیه بیات نزدیک به 120 سال از تاریخ ساخت، در بحبوحه نهضت مشروطه و رواج افکار مترقی و روشنفکرانه احداث شد و حاج ذوالفقار بیات با تاسیس مدرسه در منزل مسکونی خود واقع در خیابان امام خمینی(ره) شهر اراک و تحت پوشش قرار دادن ایتام و دانش‌آموزان بی‌بضاعت در آن، نظام جدید آموزش و پرورش را در شهر اراک پایه‌گذاری کرده و روش آموزشی رایج در استان مرکزی را از حوزه مکتب‌خانه‌ها به افق بازتر و گسترده‌تر مدارس ملی کشاند.

اين مدرسه که ابتدا در قالب دبستان و با مديريت زنده ياد ميرزا محمدخان آذرهوش كه از تحصيل كرده‌های دارالفنون بود فعالیت می‌کرد، در بدو تاسيس دارای 3 كلاس شامل كلاس‌های ابتدايی، فارسی و علمی و دارای 50 نفر دانش آموز بود و در سال 1322 هـجری قمری تعداد دانش‌آموزان آن به 150 نفر در چهار كلاس رسید و تعداد دروس آن شامل کلاس‌های فارسی، عربی، رياضی و علوم جدید شد.