سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

دانش فنی شکارگر کنه برای مبارزه با آفات گیاهان زینتی تجاری سازی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

دانش فنی شکارگر کنه برای مبارزه با آفات گیاهان زینتی تجاری سازی شد

دانش فنی شکارگر کنه برای مبارزه با آفات گیاهان زینتی تجاری سازی شد

دانش فنی شکارگر کنه برای مبارزه با آفات گیاهان زینتی تجاری سازی شد

سرپرست پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: دانش فنی شکارگر هیپو آسپیس اکوالیفر (کنه قاتل یا کشنده ) برای مبارزه با آفات گیاهان زینتی تجاری سازی شد.

محمد رضا شفیعی افزود: بر اساس یک طرح تحقیقاتی و با دستیابی به دانش فنی پروش انبوه شکارگرهیپو آسپیس اکوالیفر یا کنه قاتل بر ضد آفات گیاهان زینتی این دانش فنی در اختیار محل پرورش حشرات در دهکده گل محلات به منظور تجاری سازی و تولید انبوه قرار گرفت.

وی اظهارکرد: بهره گیری از این دانش بروز خسارت های کنه به پیاز گل های زینتی از جمله گلایول را به حداقل می رساند.
وی بیان کرد: دانش فنی این شکارگر علاوه بر کنترل کنه در پیاز گل های زینتی می تواند آفت حشره ای رز را هم کنترل کند.

شفیعی ادامه داد: برای کنترل دو منظوره و چند منظوره آفات می توان از این شکارگر در گلخانه های تولید گل های زینتی استفاده کرد.

وی افزود: با دستیابی به دانش فنی کنه قاتل، این امکان فراهم شده تا شکارگر کنه در سطح ملی و به صورت انبوه تولید و به گلخانه داران برای مبارزه بیولوژیک عرضه شود.

سرپرست پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: با دستیابی به این دانش فنی و تجاری سازی آن چندین افت خاکزی بدون استفاده از سم، شامل آفت حشره ای و کنه پیاز گلایول کنترل می شود.

شفیعی تصریح کرد: اجرای همه گیر این دانش فنی در مراکز پرورش گل و گیاه سبب کاهش مصرف سموم در گلخانه ها جلوگیری از خروج ارز، حفظ محیط زیست و افزایش سطح سلامت تولید کنندگان و مصرف کنندگان می شود.
وی بیان کرد: دست یابی به دانش فنی طرح تحقیقاتی برای مبارزه بیولوژیک با آفات، حاصل سه سال مطالعه در پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در محلات است.

وی افزود: طرح های تحقیقاتی در دست اجرای این پژوهشکده بر اساس مشتری محوری و با همکاری بخش خصوصی به منظور افزایش تولید و رفع مشکلات و موانع تولید گل وگیاه زینتی انجام می شود.

وی یادآورشد: 26 طرح پژوهشی دیگر نیز به جز طرح های جدید سال جاری در دست اجرا است که از سال 92 آغاز شده و تا سال 96 ادامه دارند.

پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی در محلات واقع در استان مرکزی شامل بخش های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط های تولید، تحقیقات اقتصاد و بازاریابی در سال 1375 راه اندازی شد و در سال 92 به پژوهشکده ملی ارتقا یافت.