داروی رانیتیدین

 

داروی رانیتیدین برای درمان زخم معده ،زخم اثنی عشر مورد استفاده قرار می کیرد.علاوه بر این موجب کاهش ناراحتی ها و جلوگیری از خونریزی های گوارشی می شود.  داروی رانیتیدین سبب کاهش میزان اسید معده شده و به این ترتیب موجب بهبود زخم معده می شود. اشکال این دارو که به صورت قرص،محلول خوراکی و تزریقی است به صورت یک بار در روز و هنگام خواب و یا به صورت 2 تا 3 بار در روز مصرف می شود. اندازه دوز مجاز مصرفی این دارو بستگی به نوع بیماری و شرایط درمان ،150 میلی گرم تا 6 گرم در روز است. اثرات داروی رانیتیدین ظرف یک ساعت پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شود،علاوه بر این اثرات این دارو ،مدت 12 ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن دوام خواهد داشت. از عوارض معمول این دارو می توان به سردرد و سرگیجه اشاره کرد.

علاوه بر این ممکن است عوارضی مثل تهوع،استفراغ،یبوست و اسهال نیز دیده شود. اگر سنگ مثانه دارید و یا به درد های مزمن کبدی و کلیوی مبتلا هستید حتما قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.

برای مصرف این دارو برای زنان شیرده ،بهتر است با پزشک مشورت شود. علاوه بر این چون مفید بودن این دارو برای مصرف در دوران بارداری به اثبات نرسیده ،بنابر این بهتر است با پزشک مشورت شود.