جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

حمام تاریخی روستای لکان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حمام تاریخی روستای لکان

Loading the player...

دانلود

 

روستای لکان از توابع شهرستان خمین در دهستان خرمدشت بخش کمره به فاصله 65 کیلومتری اراک و 36 کیلومتری خمین و در دامنه غربی کوه الوند قرار دارد که بلحاظ شرایط اقلیمی خاص از جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فردی برخوردار است.

حمام تاریخی روستای لکان  از مهمترین آثار  تاریخی بجا مانده این روستا می باشد

حمام تاریخی روستای لکان که از مهمترین آثار تاریخی این روستا می باشد، در شرق روستا توسط یکی از خان های روستای لکان به نام "خان باباخان بیات" در حدود 200 سال قبل ساخته شد.

طرح این حمام براساس حمام فین کاشان ریخته شده و ستون های سنگی و قطوری که دور تا دور حمام دیده می شود، زیبایی تحسین برانگیزی به این حمام داده است.

حمام لکان حدود سه متر از سطح زمین گودتر است و مساحت حمام حدود 350 مترمربع است.

علت گودی این حمام، آب پذیری آن است، زیرا این حمام در گذشته خزینه ای بوده و به طریقی ساخته شده که علاوه برآب پذیری، در عمق زمین از گرمای بهتری برخوردار باشد.

ورودی حمام از یک پیچ 90 درجه شروع می شود که این پیچ به دو علت خارج نشدن گرمای حمام و پیدا نبودن داخل حمام بنا شده است.

به محض ورود به داخل حمام اولین چیزی که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند، ستون های سنگی است که کل سقف حمام به شکل بسیار زیبا و فنی بر روی این ستون ها قرار گرفته است.

سقف آن با طاق آجری است که پایه کلیه طاق ها بر روی این ستون های سنگی قرار دارد و وسط حمام سرد یک حوض چند ضلعی واقع شده که از آب چشمه پر می شده است.

برای ورود به حمام گرم همان پیچ ورودی دوباره تکرار می شود و برای عدم خروج گرمای حمام، داخل حمام همان ستون های سنگی با اصول فنی دقیق، کل سقف حمام گرم را تحمل می کنند.

این حمام از نظر سبک معماری و هنر سنگتراشی و کارکردهای معماری حمام سازی، بسیار جالب و جذاب است.

سقف طاق آجری حمام سرد و گرم همچون کاسه ای گرد بر روی ستون های سنگی قرار داده شده است.

ساخت این حمام اوایل دوره قاجار بوده که عمر تقریبی آن به ۱۶۵ سال می رسد

Bath Lacan's historic village