رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

حمام تاریخی روستای لکان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حمام تاریخی روستای لکان

Loading the player...

دانلود

 

روستاي لكان از توابع شهرستان خمین در دهستان خرمدشت بخش كمره به فاصله 65 كيلومتري اراك و 36 كيلومتري خمين و در دامنه غربي كوه الوند قرار دارد كه بلحاظ شرايط اقليمي خاص از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي منحصر به فردي برخوردار است.

حمام تاریخی روستای لکان  از مهمترين آثار  تاريخي بجا مانده این روستا می باشد

حمام تاریخی روستای لکان که از مهمترین آثار تاریخی این روستا می باشد، در شرق روستا توسط يكي از خان هاي روستاي لكان به نام "خان باباخان بيات" در حدود 200 سال قبل ساخته شد.

طرح اين حمام براساس حمام فين كاشان ريخته شده و ستون هاي سنگي و قطوري كه دور تا دور حمام ديده مي شود، زيبايي تحسين برانگيزي به اين حمام داده است.

حمام لكان حدود سه متر از سطح زمين گودتر است و مساحت حمام حدود 350 مترمربع است.

علت گودي اين حمام، آب پذيري آن است، زيرا اين حمام در گذشته خزينه اي بوده و به طريقي ساخته شده كه علاوه برآب پذيري، در عمق زمين از گرماي بهتري برخوردار باشد.

ورودي حمام از يك پيچ 90 درجه شروع مي شود كه اين پيچ به دو علت خارج نشدن گرماي حمام و پيدا نبودن داخل حمام بنا شده است.

به محض ورود به داخل حمام اولين چيزي كه توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي كند، ستون هاي سنگي است كه كل سقف حمام به شكل بسيار زيبا و فني بر روي اين ستون ها قرار گرفته است.

سقف آن با طاق آجري است كه پايه كليه طاق ها بر روي اين ستون هاي سنگي قرار دارد و وسط حمام سرد يك حوض چند ضلعي واقع شده كه از آب چشمه پر مي شده است.

براي ورود به حمام گرم همان پيچ ورودي دوباره تكرار مي شود و براي عدم خروج گرماي حمام، داخل حمام همان ستون هاي سنگي با اصول فني دقيق، كل سقف حمام گرم را تحمل مي كنند.

اين حمام از نظر سبك معماري و هنر سنگتراشي و كاركردهاي معماري حمام سازي، بسيار جالب و جذاب است.

سقف طاق آجري حمام سرد و گرم همچون كاسه اي گرد بر روي ستون هاي سنگي قرار داده شده است.

ساخت این حمام اوایل دوره قاجار بوده که عمر تقریبی آن به ۱۶۵ سال می رسد

Bath Lacan's historic village