سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

تولید پروپلین پالایشگاهی برای اولین بار در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید پروپلین پالایشگاهی برای اولین بار در کشور

خلق حماسه ای در عرصه اقتصادی با تولید یک محصول با ارزش پالایشگاهی در اراک/

استان مرکزی به عنوان استانی پیشرو ، مستعد و توانمند با تولید یک محصول با ارزش پالایشگاهی نخستین گام را در تحقق شعار امسال و خلق حماسه ای ماندگار در عرصه اقتصادی برداشت.

برای نخستین بار در کشور پروپیلن پالایشگاهی با خلوص 99 درصد در پالایشگاه امام خمینی شازند استان مرکزی تولید و اولین محموله آن به سمت پالایشگاه بندرعباس بارگیری شد.

میر قادری مدیر عامل پالایشگاه امام خمینی شازند با اشاره به اینکه پروپیلن تنها در پتروشیمی های کشور تولید می شود می گوید: تولید این محصول در پالایشگاه به دلیل مدرن بودن تجهیزات فاز دوم پالایشگاه است و موادی که تا پیش از این به مازوت و قیر تبدیل می شد ، اکنون به پروپیلن خالص که یکی از فرآورده های با ارزش مواد اولیه محصولات پلاستیکی است تولید می شود.

اتیلن و پروپیلن در شمار اصلی‌ترین محصولات پایه پتروشیمی است که ارزش افزوده ای بیش از مواد اولیة پتروشیمی نظیر گاز و نفت خام دارند. پروپیلن از محصولات کلیدی پتروشیمی است که به عنوان خوراک برای تولید پلیمرهای مختلف و محصولات میانی به کار می‌رود،

مهمترین مشتقات پروپیلن عبارتند از:

پلی‌پروپیلن، آکریلونیتریل، پروپیلن اکسید، فنول، اکسوالکل، اسید آکریلیک، ایزوپروپیل‌الکل، الیگومرها و دیگر مواد مختلف که در نهایت به صورت مواد مورد نیاز صنایع الکترونیک، خودروسازی، ساختمان‌سازی، بسته‌بندی و نظیر آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معاون بهره برداری پالایشگاه امام خمینی شازند نیز با بیان اینکه، سالانه بیش از 180 هزار تن پروپیلن خالص در این واحد تولید می شود می افزاید: با تولید این میزان محصول در پالایشگاه ،کشور در زمینه تولید پروپیلن خودکفا می شود.

شکوری با بیان اینکه این محصول پس از تولید روزانه 16 میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه از ثمرات اتکاء به توان بومی و حاصل فکر و دست مهندسان داخلی است می گوید : هر تن پروپیلن خالص 2 هزار دلار است که تولید آن در پالایشگاهها می تواند ارزش افزوده تولیدات را بالا ببرد. تولید پروپیلن از ابعاد مختلف حائز اهمیت است ، این مواد در یکی از بلندترین برج های پالایشگاهی خاورمیانه، که در پالایشگاه دز واحد quotation mark آر اف سی سی quotation mark قرار دارد، تولید می شود. این برج 110 متری در قلب پالایشگاه قرار دارد و یکی از تولیدات کارخانه آذرآب اراک است که بیش از یک سال تولید و نصب آن طول کشید. پس از تولید پروپیلن در برج 110 متری، مواد تولیدی توسط لوله هایی در پنج مخزن دوار 2 جداره ذخیره سازی می شود و از طریق لوله هایی در تانکرهای مخصوص 2 جداره به سمت مقصد حرکت می کند. اکنون سالانه در کشور بیش از 800 تن پروپیلن تولید می شود که با تولیدات پالایشگاه شازند کشور به مرز تولید یک میلیون تن در سال نزدیک می شود.

مسئول ذخیره و بارگیری پروپیلین پالایشگاه هم می گوید :‌ پروپیلن خالص به صورت گاز است و تحت فشار 20 تا 25 درجه فشار به صورت مایع درآمده و در مخزن ها نگهداری و حمل می شود.

رجبی می افزاید : در صورتیکه فشار از روی پروپیلن برداشته شود با هوای بیرون مخلوط شده با متساعد شدن گاز در هوا پخش شده و البته مسموم کننده است که این مواد در فرآیندی به ماده اولیه انواع پلاستیک های با ارزش، مثل مواد اولیه انواع سرنگ های بیمارستانی درمی آید. تولید پروپیلن خالص از نظر زیست محیطی به نفع شهرهای آلوده اراک و شازند نیز هست چرا که تا پیش از این مازوت ته مانده پالایشگاه به نیروگاه شازند فروخته می شد و استفاده از آن هوای شهرهای اراک و شازند را آلوده می کرد و اکنون این فرصت از نیروگاه گرفته شد.