سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

توجه به بهداشت روانی در مدیریت بحران امری ضروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

توجه به بهداشت روانی در مدیریت بحران امری ضروری است

توجه به بهداشت روانی در مدیریت بحران امری ضروری است

توجه به بهداشت روانی در مدیریت بحران امری ضروری است

رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان مرکزی گفت: توجه به مقوله بهداشت روانی در بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه امری ضروری است.

دکتر فرزین خشنودی در همایش نقش هواشناسی در مدیریت بحران و بهداشت روان در سوانح و بلایا در اراک افزود: تاکنون به بحث بهداشت روانی در بلایا کمتر پرداخته شده در صورتی که این مهم از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی بیان کرد: امدادگران باید با مفاهیم مربوط به سلامت روان در بلایا آشنا باشند و واکنش های روانی و رفتاری در مواجه با استرس را بشناسند.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان مرکزی ادامه داد: در زمان بحران و بلایای طبیعی باید روند انتقال اطلاعات به صورت سریع و به موقع باشد و سرعت انتقال اطلاعات به قربانیان، رسانه ها، مسئولان و سایر مخاطبان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
دکتر خشنودی عنوان کرد: در زمان بحران و بروز بلایای طبیعی باید به رسانه ها پاسخگو بود تا افکار عمومی دچار بهت زدگی و سر درگمی نباشند.
وی بیان کرد: امدادگران باید مراقب باشند تا افرادی که در جریان بلایای طبیعی و حوادث دچار واکنش های روانی شده اند، را بیمار روانی تلقی نکنند.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان مرکزی افزود: کودکان در شرایط بحران و پس از وقوع حوادث ناگوار بیش از هر زمان دیگری نیاز به بازی و تفریح دارند که این مهم در بحران ها و بلایا باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی نیز در این همایش گفت: 43 بلایای طبیعی در دنیا شناسایی شده که از این تعداد 31 مورد در ایران و 22 مورد در استان مرکزی اتفاق افتاده است.
  مرتضی ذوالفقاری افزود: 90 درصد بلایای طبیعی جهان منشا مرتبط با آب( هیدرولوژیکی) و 10 درصد زمین ساختاری دارد.
وی بیان کرد: 70 درصد از کشته شدگان بلایای طبیعی و حوادث مربوط به عوامل هیدرولوژیکی و 30 درصد با پدیده های زمین ساختاری است.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: از فاصله سال های 1980 تا 2010 میلادی 35 درصد از تلفات ناشی از حوادث و بلایای طبیعی مربوط به سیل، 22 درصد طوفان های شدید، 11 درصد زمین لرزه، 11 درصد دماهای بحرانی، هشت درصد آتش سوزی، پنج درصد گسترش آفات و امراض و بقیه مروبط به خشکسالی، جابه جایی زمین و آتش فشان ها بوده است.
ذوالفقاری اظهار کرد: بلایای طبیعی در گذشته به شکل مدیریت بحران و پس از حادثه مدیریت می شد اما امروز بحث مدیریت ریسک در حوادث و بلایای طبیعی دنبال می شود.
وی گفت: در مدیریت ریسک اقدام های پیشگیرانه، آمادگی و مقابله با حوادث و بلایا مورد توجه است

.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی افزود: هواشناسی یکی از نهادهایی است که نقش موثری در مدیریت ریسک دارد و در این راستا همه تلاش های خود را به گرفته است.
در همایش نقش هواشناسی در مدیریت بحران و بهداشت روان در سوانح و بلایا، چهار مقاله علمی نیز در این رابطه ارایه شد.
23 دسامبر به عنوان روز جهانی کاهش اثرات و بلایای طبیعی نامگذاری شده است.