حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۷

توجه به بهداشت روانی در مدیریت بحران امری ضروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

توجه به بهداشت روانی در مدیریت بحران امری ضروری است

شناسه : 335483659

توجه به بهداشت روانی در مدیریت بحران امری ضروری است

توجه به بهداشت روانی در مدیریت بحران امری ضروری است

رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان مرکزی گفت: توجه به مقوله بهداشت روانی در بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه امری ضروری است.

دکتر فرزین خشنودی در همایش نقش هواشناسی در مدیریت بحران و بهداشت روان در سوانح و بلایا در اراک افزود: تاکنون به بحث بهداشت روانی در بلایا کمتر پرداخته شده در صورتی که این مهم از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی بیان کرد: امدادگران باید با مفاهیم مربوط به سلامت روان در بلایا آشنا باشند و واکنش های روانی و رفتاری در مواجه با استرس را بشناسند.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان مرکزی ادامه داد: در زمان بحران و بلایای طبیعی باید روند انتقال اطلاعات به صورت سریع و به موقع باشد و سرعت انتقال اطلاعات به قربانیان، رسانه ها، مسئولان و سایر مخاطبان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
دکتر خشنودی عنوان کرد: در زمان بحران و بروز بلایای طبیعی باید به رسانه ها پاسخگو بود تا افکار عمومی دچار بهت زدگی و سر درگمی نباشند.
وی بیان کرد: امدادگران باید مراقب باشند تا افرادی که در جریان بلایای طبیعی و حوادث دچار واکنش های روانی شده اند، را بیمار روانی تلقی نکنند.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان مرکزی افزود: کودکان در شرایط بحران و پس از وقوع حوادث ناگوار بیش از هر زمان دیگری نیاز به بازی و تفریح دارند که این مهم در بحران ها و بلایا باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی نیز در این همایش گفت: 43 بلایای طبیعی در دنیا شناسایی شده که از این تعداد 31 مورد در ایران و 22 مورد در استان مرکزی اتفاق افتاده است.
  مرتضی ذوالفقاری افزود: 90 درصد بلایای طبیعی جهان منشا مرتبط با آب( هیدرولوژیکی) و 10 درصد زمین ساختاری دارد.
وی بیان کرد: 70 درصد از کشته شدگان بلایای طبیعی و حوادث مربوط به عوامل هیدرولوژیکی و 30 درصد با پدیده های زمین ساختاری است.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: از فاصله سال های 1980 تا 2010 میلادی 35 درصد از تلفات ناشی از حوادث و بلایای طبیعی مربوط به سیل، 22 درصد طوفان های شدید، 11 درصد زمین لرزه، 11 درصد دماهای بحرانی، هشت درصد آتش سوزی، پنج درصد گسترش آفات و امراض و بقیه مروبط به خشکسالی، جابه جایی زمین و آتش فشان ها بوده است.
ذوالفقاری اظهار کرد: بلایای طبیعی در گذشته به شکل مدیریت بحران و پس از حادثه مدیریت می شد اما امروز بحث مدیریت ریسک در حوادث و بلایای طبیعی دنبال می شود.
وی گفت: در مدیریت ریسک اقدام های پیشگیرانه، آمادگی و مقابله با حوادث و بلایا مورد توجه است

.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی افزود: هواشناسی یکی از نهادهایی است که نقش موثری در مدیریت ریسک دارد و در این راستا همه تلاش های خود را به گرفته است.
در همایش نقش هواشناسی در مدیریت بحران و بهداشت روان در سوانح و بلایا، چهار مقاله علمی نیز در این رابطه ارایه شد.
23 دسامبر به عنوان روز جهانی کاهش اثرات و بلایای طبیعی نامگذاری شده است.