جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

تمهیدات ویژه برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات - نمایش محتوای خبر

 

 

تمهیدات ویژه برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات

تمهیدات ویژه برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات

تمهیدات ویژه برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات

وزیر کشور با بیان اینکه انتخابات امری مبارک و میراث شهدا و امام (ره) است، گفت: برای حفظ امنیت، صحت و سلامت انتخابات همه تمهیدات قانونی را انجام داده ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عبدالرضا رحمانی فضلی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: سپردن سرنوشت یک ملت بدست خودش کار بسیار مهمی است.

او گفت: ما ملتی هستیم که هزاران سال استبداد فرصتی برای اظهار نظر مردم ایجاد نکرد، بزرگترین افتخار این ملت این بود که رعیت شاهان بودند ولی الان خودشان مسئولانشان را در رده های مختلف انتخاب می کنند.

وزیر کشور افزود: ما سه انتخابات شوراهای شهر و روستا، ریاست جمهوری و در چهار استان انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی را پیش رو و به تناسب آن سه قانون برای این انتخابات داریم، برای این سه انتخابات به همین نسبت سه هیئت اجرایی و نظارت تشکیل می شود، حجم کار در سراسر کشور بسیار بالاست ما فقط هزار و 100 هیئت اجرایی داریم متشکل از 11 نفر ، که انتخاب اینها هم فرایند دقیقی دارد که باید 30 نفر را به هیئت های نظارت معرفی کنیم.

رحمانی فضلی افزود: از این تعداد 8 نفر انتخاب می شوند بعلاوه فرماندار، استاندار و رئیس آموزش و پرورش و ... که این تعداد به 11 نفر می رسد.

وزیر کشور گفت: حدود یک میلیون و 500 هزار نفر عاملین اجرایی و نظارتی انتخابات در سراسر کشور داریم، این تعداد در سراسر کشور حدود 64 نفر دارند، در هر شعبه 17 نفر مستقر هستند که امر نظارت را انجام می دهند، بجز نماینده نامزدها که آنها هم در ریاست جمهوری 6 نفر و در شوراها هم بیشتر هستند.

او افزود: ما حدود یک سال است که هزار و 700 نفر را تحت آموزش داریم، در کنار این آموزش مباحثی را داریم که به شدت تحت مسائل امنیتی هستند مثل برگه ها، تعرفه ها و مهرها و ... که اگر یکی از آنها درز کند تخلف ایجاد می شود.

رحمانی فضلی گفت: بخش انتظامات انتخابات را 160 هزار نفر عهده دارند بجز بحث امنیت که حدود 300 هزار نفر را در برمی گیرد از لب مرز تا شوراهای انتخاباتی.

وزیر کشور افزود: در کنار اینها موضوع تبلیغات است که صدا و سیما در بخشی از تبلیغات مشارکت دارد آن هم در برنامه نامزدها، اما سطح تبلیغات بسیار وسیع است.

او گفت: در کنار تبلیغات هم بحث اخذ آراء، شمارش و اعلام نتایج آراء را داریم و هماهنگی که بین بخش های گوناگون انتخابات است تحت نظارت وزارت کشور است که صحت و سلامت انتخابات از حیث قانونی بر عهده وزیر کشور است.

رحمانی فضلی افزود: تاکنون توانسته ایم همه زمینه ها و بسترهای مناسب را برای برگزاری انتخاباتی سالم ، قانونی و با شکوه را فراهم کنیم.

وزیر کشور گفت: در انتخابات امسال 56 ونیم میلیون نفر حائز شرایط رای دادن هستند که تقریبا هر 50 نفر یک نماینده صندوق دارند

عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: این اولین بار است که انتخابات شوراها با ریاست جمهوری یکی شده است

او گفت: در تبلیغات با توجه به هماهنگی که در کمیسیون تبلیغات انجام شده شرایط برای نامزدها مشخص است و در کنار آن فضای مجازی در حال حاضر بعنوان یکی از محورهای مهم تبلیغات محسوب می شود

وزیر کشور افزود: شورای عالی فضای مجازی هم تشکیل شده که وزارت کشور را موظف کرده تا دستورالعمل تهیه کند مبنی بر چگونگی کار و تبلیغ در فضای مجازی، آن هم انجام دادیم، در کنار آن برای اولین بار سامانه ای به نام بی تاک مخفف بحث تبلیغات انتخاباتی را با کمک مخابرات تشکیل داده ایم که همه نامزدها در این فضا جا و مکانی دارند که مشخصات و شرایطشان را درج می کنند

رحمانی فضلی گفت: از سوی دیگر همه دستگاه هایی که برای این امر هستند مراجعه می کنند به بی تاک و عرضه کننده و متقاضی خود را آنجا می بینند و مردم هم می توانند برای اطلاع گیری به این سامانه مراجعه کنند

او افزود: از حیث تبلیغاتی در فضای مناسبی هستیم، از نظر تخلفات هم این بار یک سوم دور قبل تا این لحظه شکایت داشته ایم که این شکایت ها در وزارت کشور بررسی وبه قوه قضاییه ارجاع می شود 

وزیر کشورگفت: تا این لحظه حدود 200 مورد پرونده تشکیل شده که این پرونده ها مربوط به شوراها و بدلیل تبلیغات زود رس است یا عدم دارا بودن مدارک لازم برای درج در تبلیغات مانند مدرک و عناوین تحصیلی یا کاری

رحمانی فضلی افزود: این روزها اتهامات و شائبه های گوناگونی مطرح می شود که بیشتر هم بخاطر مدیریت فضا یا ایجاد جنگ روانی در روزهای قبل از انتخابات است

او گفت: در وزارت کشور طبق قانون بنا را گذاشته ایم بر عدم دخالت و بی طرفی کامل همه مدیران و کارکنان وزارت کشور، زیرا کسی که بخواهد تبلیغ کند باید مرخصی بگیرد و کارش را انجام دهد مانعی هم ندارد

وزیر کشور افزود: این امر را خودمان و شورای نگهبان و کاندیداها نظارت می کنند، مردم هم گاهی ما را مطلع می کنند.

رحمانی فضلی گفت:حدود 50 هزار مدیر در وزارت کشور در سراسر کشور داریم که از این تعداد ممکن است حدود 5 نفر هم تخلفی کرده باشند که به آنها حتما رسیدگی شده است

او افزود: باید بدانیم که اصلا مردم ما تهدید پذیر نیستند و دوره تهدید هم گذشته و تهدید توهین به شعور مردم است

وزیر کشور گفت: در روستاها و دهیاران مامورینی هستند که توسط شوراها انتخاب می شوند و این دهیاران حاکمیتی ندارند که بتوانند با تکیه بر آن کسی را تهدید کنند دیگر اینکه نمایندگان شهرهای دیگر هم تا بحال چنین مواردی را ندیده و نشنیده اند

رحمانی فضلی افزود: تاکنون درخواست هایی برای راه اندازی کارناوال تبلیغاتی به ما شده که مجوزی داده نشده اما برای تجمع در فضاهای قابل کنترل مجوز داده شده است

او گفت: در ستادها این امکان وجود دارد که طرفداران نامزدها تجمع کنند و ما هم مانعی برای چنین تجمعی ایجاد نمی کنیم اما اگر بخواهند فراخوان بدهند برای یک ستاد خاص و تجمع مردم، نیازمند این هستند از ما مجوز بگیرند که در اسرع وقت هم مجوز دریافت خواهند کرد

وزیر کشور افزود: اما در قانون انتخابات مصوب مجلس، راه اندازی کارناوال و راهپیمایی های انتخاباتی ممنوع است

رحمانی فضلی افزود: توصیه ما به ستادهای انتخاباتی این است که در فضاهای عمومی مانند میادین شهر تجمع ایجاد نکنند زیرا باعث مزاحمت عمومی می شود

وزیر کشور گفت: مسئولیت ستادهای انتخاباتی با شخص نامزدهاست و بعد رئیس ستاد انتخاباتی پس همه باید رعایت کنند تا از قانون تخطی صورت نپذیرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: باید بدانیم که انتخابات یک راه و روش است حتی قدرت برای ما وسیله است برای تقویت دین خدا و نظام جمهوری اسلامی و خدمت به مردم، نباید در طریق گیر کرد و کاری کنیم که طریق با هدف مقدس همخوانی داشته باشد.

وی گفت: مردم این روزها همه حرف ها را می شنوند، به فهم مردم ایمان دارم که این فهم و شعور در انتخابات بسیار موثر خواهد بود.

وزیر کشور افزود: اگر در هر حوزه ای تخلفی صورت پذیرد گزارش ها را روزانه جمع آوری می کنیم و به قوه قضاییه و سپس شورای نگهبان ارجاع می دهیم تا به آن رسیدگی شود.

رحمانی فضلی گفت: در فضای مجازی با این همه گستردگی واقعا تخلفات کمی داریم آنقدر که حتی قابل چشم پوشی هم هستند.

وی افزود: باید به سمتی برویم که با ارزان سازی تبلیغات، نقش پول در تبلیغات انتخاباتی را کم کنیم و بهترین وسیله برای اینکار سامانه بی تاک است.

وزیر کشور گفت: کاندیداها از ظرفیت صدا و سیما استفاده کنند شاید موثرتر از سفرهای استانی آنها باشد.

رحمانی فضلی افزود: تعداد 64 هزار شعبه در سراسر کشور حاوی 117 یا 118 هزار صندوق رای گیری خواهیم داشت.

وی گفت: برای ریاست جمهوری از یک سال قبل با شورای نگهبان وارد مذاکره شدیم که رای گیری الکترونیکی را انجام دهیم اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد.

وزیر کشور افزود: انتخابات شوراها فرصت خوبی بود برای آغاز این اتفاق و بنا شد این اتفاق در 141 شهر انجام پذیرد، حدود 35 هزار صندوق الکترونیک خواهیم داشت.

رحمانی فضلی گفت: به علت نداشتن سفارتخانه در کانادا، صندوق رای گیری در این کشور را نتوانستیم تعبیه کنیم، زیرا کانادا سفارت هیچ کشور دیگری را به نمایندگی نمی شناسد، البته برای این کار مشکل قانونی دارد و از عمد نیست.

وی افزود: اما حدود 102 کشور هستند که ما می توانیم انتخابات را انجام دهیم و برای این کار همه مشکلات را رفع خواهیم کرد.

وزیر کشور گفت: نظر سنجی هایی که در کشور ما انجام می شود عموماً درست نیست برخی از این نظر سنجی ها نظر سازی است و حاشیه سازی می کنند.

رحمانی فضلی افزود: تا زمانی که اعلام نتایج تهران حاصل نشود نتیجه دیگر شهرها را اعلام نخواهیم کرد.

 وزیر کشور گفت: برای حفظ امنیت، صحت و سلامت انتخابات همه تمهیدات قانونی را انجام داده ایم.

 عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: در تعرفه های ما تقریبا 14 نوع رمز گذاری بکار رفته که به هیچ کس اجازه تخلف را نمی دهد.

وی گفت: با روش جدید شورای نگهبان در مورد صحت و سلامت شناسنامه ها، اینبار تشخیص هویت در انتخابات هم الکترونیکی شده و قانون هم می گوید ملاک شماره ملی است و ما اطلاعات 80 میلیون ایرانی را داریم که اگر شماره ملی درست نباشد فرد اجازه رای دادن ندارد.

وزیر کشور افزود: برای نظارت بر شمارش آراء در مرحله شمارش آراء 64  هزار بازرس را در همه شعبه ها مستقر کرده ایم که دقت رابالا ببریم .

رحمانی فضلی گفت: 64 هزار نماینده از شورای نگهبان همراه نمایندگان نامزدها تا لحظه آخر جمع بندی آراء حضور خواهند داشت.

وی افزود: چنانچه برخی بعد از اعلام نتایج، نسبت به آراء اعتراض داشته باشند قانون می گوید تا سه روز فرصت دارند اعتراض یا شکایت خود را به شورای نظارت ارسال کنند تا به آن رسیدگی شود.

وزیر کشور گفت: تخطی از قانون می تواند سبب شکستن اخلاق و قانون شود، پس باید از قانون تمکین کرد.

رحمانی فضلی افزود: برای نظارت هر چه دقیق تر بر روند انتخابات، کمیته امنیتی داریم که اطلاعات مختلف را از همه دستگاه ها برای کنترل کاملتر دریافت می کند و بعد از نتیجه گیری دستور اجرا می دهد