سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعزیه سیار بازار از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک - نمایش محتوای خبر

 

 

تعزیه سیار بازار از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک

تعزیه سیار بازار از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک

تعزیه سیار بازار از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: تعزیه سیار بازار اراک از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک است که پس از سه دهه دوباره با همت پیشکسوتان و فعالان عرصه تعزیه شهر اراک احیا شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی سید محمد حسینی اظهار کرد: طبق رسوم گذشته در جریان برگزاری این تعزیه ابتدا نقاره زنان و شترها وارد بازار می شوند، سپس گروه سینه زنان و بعد از آن شبیه خوانان می آیند و طول بازار را از ابتدا تا انتها طی می کنند. سپس دسته شبیه خوانان وارد می شوند و هر دسته به طور مجزا گوشه هایی از یک تعزیه را می خوانند.

وی افزود: در گذشته اجرای تعزیه سیار به گونه ای بود که هر روز از ایام محرم متعلق به یک تعزیه بود و تعزیه خوانان پس از تقسیم نسخه ها به گروه هایی تقسیم می شدند، سپس هرکدام بخشی از تعزیه را در بازار که حسینیه اراک بود، می خواندند .

او اضافه کرد: تعزیه سیار اراک قدمتی طولانی دارد، در گذشته بازار اراک حسینیه اصلی مردم اراک بوده که از قدیم دو هیئت بزرگ محله های قلعه و حصار در آن عزاداری می کردند. مردم شهر برای بازدید از اجرای این آئین همگی در طول بازار و سر در گذر های آن می ایستادند و در گذرها به پخش نذری و پذیرایی از عزاداران با شربت و چای می پرداختند .

حسینی همچنین در خصوص عزاداری در شهر اراک گفت: از عصر قاجار و با بنا نهادن شهر اراک، حضور علمای طراز اول دینی در این شهر و وجود مدرسه علمیه به اشاعه هنر دینی و آئین های مذهبی کمک شایانی کرد و نسخ به جا مانده از شبیه خوانی های گذشته و همچنین نسخ مراثی نوشته شده توسط شعرای بنام آن دوره هم اکنون مرجع مهمی در نگاشت مداحی ها و نسخه های جدید شبیه خوانی است .

به گفته وی، رسم تعزیه سیار بازار اراک در چند دهه گذشته رفته رفته رو به فراموشی گذاشته بود که با همت اداره کل میراث فرهنگی استان و جمعی از تعزیه داران اراک احیا و در فهرست میراث ملی معنوی به ثبت رسیده است