رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

تعزیه سیار بازار از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک - نمایش محتوای خبر

 

 

تعزیه سیار بازار از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک

شناسه : 347481857

تعزیه سیار بازار از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک

تعزیه سیار بازار از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: تعزیه سیار بازار اراک از قدیمی ترین آیین های عزاداری در اراک است که پس از سه دهه دوباره با همت پیشکسوتان و فعالان عرصه تعزیه شهر اراک احیا شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی سید محمد حسینی اظهار کرد: طبق رسوم گذشته در جریان برگزاری این تعزیه ابتدا نقاره زنان و شترها وارد بازار می شوند، سپس گروه سینه زنان و بعد از آن شبیه خوانان می آیند و طول بازار را از ابتدا تا انتها طی می کنند. سپس دسته شبیه خوانان وارد می شوند و هر دسته به طور مجزا گوشه هایی از یک تعزیه را می خوانند.

وی افزود: در گذشته اجرای تعزیه سیار به گونه ای بود که هر روز از ایام محرم متعلق به یک تعزیه بود و تعزیه خوانان پس از تقسیم نسخه ها به گروه هایی تقسیم می شدند، سپس هرکدام بخشی از تعزیه را در بازار که حسینیه اراک بود، می خواندند .

او اضافه کرد: تعزیه سیار اراک قدمتی طولانی دارد، در گذشته بازار اراک حسینیه اصلی مردم اراک بوده که از قدیم دو هیئت بزرگ محله های قلعه و حصار در آن عزاداری می کردند. مردم شهر برای بازدید از اجرای این آئین همگی در طول بازار و سر در گذر های آن می ایستادند و در گذرها به پخش نذری و پذیرایی از عزاداران با شربت و چای می پرداختند .

حسینی همچنین در خصوص عزاداری در شهر اراک گفت: از عصر قاجار و با بنا نهادن شهر اراک، حضور علمای طراز اول دینی در این شهر و وجود مدرسه علمیه به اشاعه هنر دینی و آئین های مذهبی کمک شایانی کرد و نسخ به جا مانده از شبیه خوانی های گذشته و همچنین نسخ مراثی نوشته شده توسط شعرای بنام آن دوره هم اکنون مرجع مهمی در نگاشت مداحی ها و نسخه های جدید شبیه خوانی است .

به گفته وی، رسم تعزیه سیار بازار اراک در چند دهه گذشته رفته رفته رو به فراموشی گذاشته بود که با همت اداره کل میراث فرهنگی استان و جمعی از تعزیه داران اراک احیا و در فهرست میراث ملی معنوی به ثبت رسیده است