رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

تاسوعا در روستای یمن خمین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تاسوعا در روستای یمن خمین

مدت پادکست: 1:46

مراسم تاسوعا در روستای یمن خمین:

درر روستای یمن شهرستان خمین،عزا داری روز تاسوعا از صبح با مراسم زنجیر زنی و سینه زنی آغاز میگردد و ابتدا با حرکت به سمت حاشیه رودخانه و قبرستان قدیمی روستا نسبت به عزیزانی که سالهای قبل در بین مردم بودند و همچنین نسبت به آستان مقدس امامزاده حلیمه خاتون ادای احترامی کنند. بعد از آن هیئت به درب منازل افرادی که نذوراتی دارند می روند، دقایقی هئیت توقف کرده تا بانیان ،اقدام به پخش و توزیع نذورات کنند.بعد از آن هئیت حرکت خود را به سمت امامزاده روستای فارسیجان با گذر از روستای شهرمیزان آغاز میکند. در لحظه ورود، مورد استقبال گرم خادمین آن آستان مقدس با در دست گرفتن علم امامزاده و نوحه سرایی و سینه زدن، ذبح قربانی، پخش گلاب و اسپند قرار میگیرند سپس هیئت به صحن امامزاده وارد می شود.

هئیت گراگرد حرم چرخیده و بصورت متحد با هیئتهای روستاهای همجوار، عزاداری پرشوری برقرار میکنند بعد از خواندن زیارت نامه وارث؛ هیئتهای عزاداری به سمت روستاهای خود مراجعت میکنند. که این زمان برگشت با نماز ظهر و ناهار تقارن پیدا میکند. بعد از ظهر تاسوعا هم هیئت با خودروهایی که بدین منظور مهیا میگردد عازم آستان مقدس امامزاده عبدالعلی (ع) روستای ریحان خمین و آستان مقدس امامزاده خدیجه خاتون (س) روستای حشمتیه میشوند و در آنجا به عزاداری میپردازند. شب عاشورا هم خیل عظیمی از اهالی و عزاداران را در مسجد روستا جمع می شوند و به عزاداری و سینه زنی می پردازند.

یکی از آداب و رسوم ماه محرم مخصوصا روزهای تاسوعا و عاشورا در فرهنگ اهالی روستای یمن شهرستان خمین نذری به نام کاچی است این نذر را پس از آماده شدن در ظرفهای بزرگ از جنس روی یا مس یا سینی های استیل بزرگ و صاف با لایه ای به قطر حدود یک سانتی متر می ریزند و می گذارند، سرد شود، سپس با کارد به اشکال هندسی کوچک ، برش می زنند و در بین عزاداران توزیع می کنند. البته پس از پخت آن ،خانم های دست اندر کار، در کنار ظرف نذری به شکرانه برآورده شدن حاجت نماز می خوانند و هنگام برش زدن آن هم دعا و اشعاری را زمزمه می کنند.