رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در اراک - نمایش محتوای فجر

 

 

تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در اراک

Loading the player...

دانلود

کتاب رویدادهای انقلاب اسلامی در اراک به روایت خاطرات

مردم در هر انقلابی از ارکان اصلی آن محسوب می‌شوند و خاطرات مبارزین روزهای پرشور انقلاب در زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن دوران ارزشمند است.

 کتاب «تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در اراک» اولین اثر مکتوب دربارة انقلاب اسلامی در اراک است که به کوشش: یوسف نیک‌فام، به سفارش حوزة هنری استان مرکزی واندیشه صادق (قم) در قالب طرحی پژوهشی نوشته و منتشر شده است.

مهم‌ترین عناوین این کتاب شامل پیشینة فعالیت‌های سیاسی مردم در اراک از زمان مشروطیت تا انقلاب اسلامی، نقش احزاب در سال‌های 1330 تا 1357 هجری شمسی در اراک، حرکت‌ها و اعتراضات مردمی در سال‌های 1287 تا 1357 در این شهر، روزشمار انقلاب اسلامی اراک از دریچه روزنامه‌های اطلاعات و کیهان، شهدای انقلاب در اراک، گفت‌و‌گو با فعالان انقلاب اسلامی اراک و اسناد و تصاویر مرتبط با حوادث انقلاب است. 

بخشی از مطالب کتاب «تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در اراک» مختص روزشمار انقلاب اسلامی در شهر اراک از مرداد تا اسفند 1357 از نگاه روزنامه‌های اطلاعات و کیهان است. در این بخش چگونگی شکل‌گیری تظاهرات و اعتصاب‌ها و بیان خواسته‌های مردم و فعالیت‌های آنان طبق اخبار روزنامه‌های مذکور آمده است.

راهیپمایی 1500 روستایی قریة ملک‌آباد در اراک در اعتراض به رفتار مأموران ژاندارمری و حمایت از سیزده روستایی دستگیر شده توسط حکومت پهلوی یکی از اخبار خواندنی روزنامهها در 29 مهر 1357 بوده است. (صص 74-76) راهپیمایی 30 هزار نفری روحانیون، بازاریان، فرهنگیان و طبقات مختلف مردم اراک در14 آبان 1357 (ص 79) و تظاهرات 60 هزار نفری  در 18 دی 1357 (ص 83) علیه حکومت پهلوی از دیگر حوادث مهم این شهر در روزهای پایانی حکومت پهلوی بوده است.

خاطرات شفاهی فعالان انقلاب اسلامی در اراک بخش دیگر این اثر است که با تلاش نویسنده و با شناسایی انقلابیون و مصاحبه با آنان جمع‌آوری و نوشته شده است. گفت‌و‌گو با محمدحسین علیزاده، عکاس و فیلمبردار دوران مبارزات، حجت‌الاسلام میرزا احمد نصیرالاسلام، از روحانیون فعال عرصة انقلاب، و بسیاری دیگر شامل تاریخ شفاهی مبارزات انقلابیون است که توسط نویسنده گردآوری شده است.

بررسی زندگینامه شهدای انقلاب اسلامی در اراک از مطالب دیگر کتاب است. نام‌های سعید ادب‌جو (اولین شهید انقلاب در اراک)، علی اسکندری، محمدکاظم یعقوبی، حجت‌الله رضایی، محمد نبئی سنجانی، ذبیح‌الله دارابی‌نژاد، غلامعباس سلیمانی، مسعود بیضاپور، ذبیح‌الله نوری‌زاده، ابوبکر پیروت و شهرام حافظی در فهرست شهدای انقلاب شهر اراک دیده می‌شوند که در مبارزات علیه حکومت پهلوی در سال 1357 به شهادت رسیده‌اند.

اسناد و تصاویر مرتبط با فعالیت‌های انقلابی مبارزین و فعالان انقلابی و تشکل‌های حزبی در شهر اراک هم بخش پایانی کتاب است.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.