تاریخچه صدا و سیمای استان مرکزی

آشنايي با صدا و سيماي استان مركزي

 

 

درباره تاريخچه شكل گيري صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران – استـان مرکـزی، بايد گفت اين مركز در تاريخ 15 اسفندماه سال 1359، فعاليت خود را آغاز نمود.

با افتتاح حوزه و كانون بسيج در اين مكان، دفتر صدا و سيماي استان مركزي نيز در اين ساختمان واقع در شهر صنعتي – كانون بسيج – كار خود را شروع كرد.

در سال 1361 عللي منجر به تعطيلي راديو شد كه فعاليتش در قالب دفتر خبري ادامه پيدا كرد و تعداد معدودي از كاركنان و پـــرسنل فعاليت خود را در دفتر خبري ادامه دادند تا اينكه در تاريخ 26 خرداد ماه سال 1365 فعاليت رسمي مركز با نصب و بهره برداري از فرستنده 1 كيلو واتي راديویي با پخش برنامه هاي خبري آغاز شد.

بدین ترتیب صدا و سيماي مركز اراك با دو فرستنده راديوئي يك كيلو وات نوع گيتس فعالیتش را آغاز كرد. اين فرستنده، شهر اراك و بخشهاي محدودي از مناطق حومه آن را پوشش مي داد و در سال 69 يك دستگاه فرستنده ده كيلو وات گيتس جايگزين شد و مناطق اطراف اراك و شهرهای فرمهین و آشتیان، تحت پوشش قرار گرفتند. در سال 1373 ایستگاه جدید رادیویی شهید چمران واقع در 18کیلو متری جاده اراک به تهران روبروی روستای مالک آباد در زمینی به وسعت 10 هکتار احداث و راه اندازی شد. در این ایستگاه یک دستگاه فرستنده 100 کیلوواتی به عنوان فرستنده اصلی و یک فرستنده 25 کیلووات به عنوان فرستنده رزرو کار پخش شبکه استانی صدا را به عهده دارند. زمان پخش برنامه از این ایستگاه 24 ساعته است که از  اذان صبح تا خبر ساعت 20 صدای استان و از این ساعت تا قبل از اذان صبح روز بعد شبکه سراسری صدا را پخش می کند.

با راه اندازی فرستنده ده کیلو وات در سال 1369 تعداد مناطق تحت پوشش به 65 درصد افزایش یافت.

در بهمن ماه سال 76 با افتتاح ساختمان سيما و با بهره گيري از دو استوديوي توليد و پخش، روزهاي جمعه هر هفته به مدت 5 ساعت برنامه توليدي، خبر و تأميني پخش مي شد و در مهر ماه سال 82 مصادف با مبعث پيامبر (ص) شبكه استاني سيما (شبكه آفتاب) به عنوان بيستمين شبكه استاني كشور با 7 ساعت و 15 دقيقه پخش روزانه كار خود را آغاز كرد.

پخش سیمای شبکه آفتاب در تاریخ یکم مرداد ماه سال 1396 ، بیست و چهار ساعت شد و در قالب یک شبکه 24 ساعته استانی، به فعالیت خود ادامه می دهد.