سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

به رنگ ظروف یکبار مصرف توجه کنید - نمایش محتوای خبر

 

 

به رنگ ظروف یکبار مصرف توجه کنید

به رنگ ظروف یکبار مصرف توجه کنید

به رنگ ظروف یکبار مصرف توجه کنید

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی بر ضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی در توزیع نذورات تأکید کرد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی؛ دکتر جواد نظری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: برگزاری مراسمات مذهبی و توزیع نذورات در مساجد و تکایا می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های مرتبط با آب و غذا به وی‍‍ژه بیماری‌های عفونی روده‌ای را افزایش دهد. لذا رعایت ضوابط بهداشتی از جمله بهداشت فردی، محیطی و مواد غذایی از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه مواد خام مصرفي بايد سالم و بهداشتي باشد، توصيه کرد: از مواد غذايي مشمول بسته‌بندي كه مورد تاييد وزارت بهداشت است استفاده شود و ورود و خروج به محل طبخ غذا و دخالت افراد متفرقه در امر تهیه و توزیع غذا و چای و غیره ممنوع است.

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی در مورد استفاده از ظروف یکبار مصرف گفت: پخش نذورات در ظروف پلاستیک یکبار مصرف در ایام محرم در اماکنی مثل منازل، مساجد، تکایا و کنار خیابان افزایش یافته است که نکته مهم در استفاده از ظروف یکبار مصرف به نوع رنگی این ظروف مربوط می‌شود که استفاده از آنها احتیاط بیشتری را می‌طلبد چرا که اصولا جنس یکبار مصرف‌ها به گونه‌ای است که توانایی نگهداری رنگ را ندارند و هنگام تماس با چای یا غذای داغ، رنگ حل شده و یک لایه از آن همراه غذا یا چای وارد بدن می‌شود.

وی در خصوص علامت اختصاری در کف ظرف یکبار مصرف افزود: ظروفی که با علامت  PE، PP، PS نشان داده می‌شوند و سفید رنگ هستند، می‌توانند برای بسته‌بندی مواد غذایی گرم و مرطوب مورد استفاده قرار گیرند، اما برای نگهداری غذاهای داغ مانند آش و شله‌زرد مناسب نیستند  و ظروف پلی‌استایرنی فوم‌دار (EPS) و پلی‌استایرنی سفید رنگ (HIPS) نیز برای مواد غذایی گرم و مرطوب مناسب است اما برای غذای داغ 140 درجه نامناسب نخواهد بود، همچنین ظروف پلی‌استایرنی شفاف (GPPS) مناسب برای نوشیدنی سرد بوده ولی برای چای و قهوه مناسب نیست.

دکتر نظری در ادامه بر استفاده از آب آشاميدني سالم تاکید کرد و گفت: شستشو و گندزدايي مستمر ظروف چندبار مصرف كه براي توزيع آب، چاي و مواد غذايي استفاده مي‌شود لازم و ضروری است و در صورت استفاده از ظروف يكبار مصرف براي توزيع چاي و مواد غذايي گرم باید از ظروف يكبار مصرف مناسب ترجيحا ظروف يكبار مصرف گياهي و سلولزي استفاده کرد.

وی با اشاره به مضرات ناشی از استعمال دخانیات تاکید کرد: با نصب تابلوها و يا اطلاعيه ممنوعيت استعمال دخانيات و جمع‌آوري زير سيگاري‌ها، از استعمال مواد دخاني در محل‌هاي مسقف خودداري شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در خاتمه یادآور شد: از ذبح و قربانی احشام در جلوی هیئت‌های عزاداری و یا تکایا و مساجد و در معابر خودداری و یا حتی‌الامکان در محل‌های تعیین شده صورت گیرد به گونه‌ای که از پراکنده شدن خونابه و فضولات حیوانات در این مکان‌ها جلوگیری بعمل آید.